Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde hemen herkes ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabileceği bir araç satın almak istese de kendisine en uygun aracı seçme noktasında yetersiz kalabilir. Çünkü bir araç satın almadan önce unutulmaması gereken bir dizi detay bulunmaktadır. Peki sıfır ve ikinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Eğer yeni bir araç satın almaya karar verdiyseniz göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli ayrıntılar olduğunu bilmenizde fayda var. Alacağınız aracı belirleyecek en önemli kriterlerden biri bütçe olsa da ne yazık ki ihtiyacınız olan bütçeye sahip olmanız, aradığınız aracı bulma noktasında yeterli olmayabilir. 

Bu doğrultuda araç satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda önceden fikir sahibi olarak pek çok konuda bilgi edinebilir, aracınıza çok daha hızlı ve sorunsuz bir biçimde sahip olabilirsiniz. 

Otomotiv sektörünün lider markalarından biri olan Tanoto ailesi olarak, bu yazımızda sizler için araba alışverişiniz sırasında dikkate almanız gereken noktaları sıralıyoruz. İçeriğimizde sözünü etmiş olduğumuz temel noktaları göz önünde bulundurarak hayalinizdeki gibi bir araca sahip olmanın keyfini çıkarabilirsiniz! 

Sıfır Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Bir araç sahibi olmanın size pek çok konuda avantaj sağlayacağı bir gerçek. Fakat daha önce hiç araba satın almadıysanız hangi ayrıntıları unutmamanız gerektiğine dair yeteri kadar bilgi sahibi olmamanız da oldukça normal. 

Eğer bununla ilgili endişeleriniz var ise yazımızı sonuna dek okuyarak sıfır araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz. 

1. İhtiyaçlarınızı Doğru Belirleyin 

kontrol listesi

Araç satın almak istiyorsanız hangi aracı seçeceğinize karar vermeden önce ihtiyaçlarınızı doğru belirlemenizi tavsiye ederiz. Örneğin satın alacağınız aracın geniş bir iç hacme sahip olması sizin için ne kadar önemli? Araç seçiminde temel kriteriniz konfor mu, araç maliyetinin bütçenize uygun olması mı yoksa aracın sahip olduğu donanım mı? 

Tüm bu sorulara doğru biçimde yanıt verdiğinizde çeşitli alternatifler arasından size en uygun olan aracı çok daha kolay keşfedebilir, böylece ihtiyaçlarınızı karşılayacak uygun araç seçimini yapabilirsiniz. 

2. Araçları Yakından Tanıyın 

test sürüşü yapan kadın

Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da satın alma ihtimaliniz olan araçların özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve bu araçları çok daha yakından tanımak… 

Bu adım seçtiğiniz aracın uzun vadede beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağına dair fikir edinmenizi sağlamasının yanı sıra kullanım esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda da size yardımcı olacaktır. 

Satın almak istediğiniz aracın avantajlı ve dezavantajlı özelliklerini, araç paketleri karşılaştırmalarını ve daha pek çok ayrıntıyı öğrenerek araç hakkında fikir edinmeniz mümkün. Bunun için araç satış temsilcilerine danışabileceğiniz gibi internet üzerinden yaptığınız araştırmalar sayesinde de bilgi edinebilirsiniz. 

3. Aracın Yakıt Türü Hakkında Bilgi Sahibi Olun

benzin doldurulan araç

Araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer başlık da araçların yakıt türü. İlk bakışta çok önemli gibi değilmiş gibi düşünse de satın almak istediğiniz aracın yakıt türü hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmak, uzun vadede aracınızın size ve bütçenize uygun olup olmayacağı konusunda da fikir edinmenize yardımcı olacaktır. 

Bu anlamda dizel, benzinli veya LPG’li araçların yanı sıra elektrikli otomobillerin yakıt özelliklerini ayrı ayrı inceleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha fazla yakıt tasarrufu sunarken benzinli otomobiller ise diğer yakıt türleri ile çalışan araçlara göre çok daha güçlü bir sürüş performansı sunmaktadırlar. 

Araç yakıt türlerinin, vermiş olduğumuz örnekler dışındaki özelliklerini dikkate alarak bu konu hakkında çok daha ayrıntılı fikir sahibi olabilir; hem kendinize en uygun aracı bulup hem de bütçe yönetiminizi çok daha doğru bir biçimde yapabilirsiniz. 

4. Aracın Vergi ve Diğer Giderleri Hakkında Bilgi Edinin 

park edilmiş araç

Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken belki de en önemli hususlardan biri aracın uzun vadeli masrafları. Motorlu Taşıtlar Vergisi başta olmak üzere diğer masraf kalemlerini bir liste haline getirerek aracın yıllık gider maliyeti hakkında fikir edinebilirsiniz. 

Araçların başlıca giderlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

Satın almak istediğiniz aracın kullanım ve bakım masraflarını bu şekilde bir tablo haline getirerek aracın yıl içerisinde bütçenizi nasıl etkileyeceğini görmeniz mümkün.  

5. Aracın Yetkili Servis Ağına Dikkat Edin 

test sürüşüne hazırlanan kadın

Araç satın alırken unutulmaması gereken bir diğer ayrıntı da seçmiş olduğunuz otomobil markasının bulunduğunuz bölgedeki servis ağının araç sahiplerine sağladıkları… Geniş ve tecrübeli bir yetkili servis ağı hem araç satın alma sürecinde hem de sonrasında size pek çok konuda yardımcı olacaktır. 

Bir aracın tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek nitelikte güçlü bir servis ağı, gelecekte aracınızla ilgili yaşayacağınız her türlü problemde size yardımcı olarak bu sorunlara en iyi çözümleri bulabilir. 

6. Araç Satın Almadan Önce Test Sürüşü Yapın 

test sürüşü yapan adam

Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken tüm ayrıntılara hakimseniz son olarak unutulmaması gereken bir başlık var, o da test sürüşü yapmak. Test sürüşü, seçmiş olduğunuz aracın size gerçek anlamda uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak en önemli ayrıntılardan bir tanesidir. 

Bir aracın size yeterli konforu sunup sunmayacağını, sürüş deneyiminin sizi memnun edip etmeyeceğini ve araçla ilgili diğer özellikleri test sürüşünde öğrenebilirsiniz. 

Test sürüşüne ve avantajlarına dair daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Test Sürüşü Nedir? Neden Önemlidir? başlıklı blog yazımıza da göz atabilirsiniz. 

Kimi zaman bazı sürücüler için sıfır araçlar yerine ikinci el araç modelleri sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle daha cazip olabilmektedir. Bu doğrultuda ikinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenlere de göz atmak fayda sağlayacaktır. 

İkinci El Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

arabasının kapısını tutan adam

Otomobil almayı planlayanlar, sıfır araç modellerini tercih edebilecekleri gibi ikinci el araç seçeneklerine de yönelebilirler. İkinci el araçlar daha önce de kullanılmış olduğundan bazı noktalara dikkat edilmesi, alım sürecinin ardından ortaya çıkma ihtimali olan kötü sürprizlerin de önüne geçecektir. 

İkinci el araç satın alımı esnasında dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

Sıfır araçlarda olduğu gibi ikinci el araçlarda da aracın size uygun olup olmadığını anlamak adına test sürüşü yapmayı ihmal etmemelisiniz. Test sürüşü sayesinde araçta sizi rahatsız eden herhangi bir durum olup olmadığını anlayabilir, aracın yol tutuşunu deneyimleyebilir ve bir teknik arızası var ise bunu önceden görebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için hem sıfır hem de ikinci el araç satın alırken dikkat etmesi gerekenler nelermiş ayrıntılı olarak ele almaya çalıştık. Son olarak  otomobil ve hafif ticari araç satın alımında ve satış sonrası ihtiyaçlarınızda otomotiv sektörünün en güçlü markalarından biri olan Tanoto deneyimine, ikinci el araç satın alırken de bir Tanoto markası olan Tanoto 2. El ailesine güvenebileceğinizin tekrar altını çizelim. 

Sorularınıza yanıt bulmak ve daha fazla bilgi edinmek için Tanoto ile iletişime geçebilir, Tanoto 360 ile merak ettiğiniz araç markasını ve modelini yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. 

Otomotiv dünyasına ilişkin daha fazla içerik için Tanoto Blog’u takibe alabilirsiniz! Diğer Blog Yazıları
Soğuk Kış Günlerinde Pratik Araç Bakımı
Soğuk Kış Günlerinde Pratik Araç Bakımı
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında
Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır? Yaz Lastiği Hakkında
Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır? Yaz Lastiği Hakkında
Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir?
Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir?
Motor Arıza Lambası Nedir, Neden Yanar?
Motor Arıza Lambası Nedir, Neden Yanar?