Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

Benzinli ve Dizel Araçlar Arasındaki 8 Fark

Benzinli ve Dizel Araçlar Arasındaki 8 Fark

Benzinli ve dizel farkı, araba satın alırken herkesin merak ettiği unsurlardan biridir. Benzinli ve dizel arasında seçim yapmak, sadece aracınıza yakıt alırken ödeyeceğiniz tutarla alakalı değildir. Ayrıca dayanıklılık, karbon emisyonu, tork kapasiteleri gibi birçok faktörü de ele almanız gerekmektedir. 

Bu yazımızda benzinli ve dizel araç seçiminize karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken farklardan bahsedeceğiz. 

Benzinli ve Dizel Araçlar Arasındaki Farklar 

akaryakıt pompaları

Benzinli ve dizel otomobil arasında seçim yapmak önemli bir karardır, ancak hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermek için bilmeniz gereken tüm faktörleri sıraladık.

İşte karar vermenize yardımcı olacak  benzinli ve dizel araç arasındaki 8 fark:

1. Motor Sistemleri

araba motoru görüntüsü

Hem benzinli hem de dizel motorlar içten yanmalı motorlardır. Bu motorlar, yakıtı küçük bir kapalı alanda bir oksitleyici ile birleştirir ve bu şekilde aracınıza güç sağlamak için yeterli enerjiyi üretir.

Benzinli ve dizel farkı, yanmanın meydana gelişinde görülmektedir. Benzinli bir motor, bujiler tarafından ateşlenmeden önce yakıtı hava ile birleştirir. Ancak dizel motorlarda buji ve karbüratör bulunmaz. Dizel motorda hava önceden sıkıştırılır. Bu sıkıştırma, bujideki gibi bir kıvılcım yerine yakıtı ateşleyen bir ısı üretir. Ardından yakıt bu havaya enjekte edilir.

Ayrıca motor sistemleri dışında aşağıda bahsedeceğimiz yakıt maliyeti ve emisyon konularıyla da yakından ilişkisi olan ısınma faktöründen de bahsedebiliriz. Dizel motorlar daha geç ısınırken, benzinli motorlar daha erken ısınabilir. Özellikle soğuk havalarda dizel motorların ısıtılması gereklidir.

Motor boyutu ve ağırlığı da her iki araçta farklılık gösterir. Dizel motorlar benzinli araç motorlarından daha ağır olabilmektedir. Öte yandan dizel araçlar benzinlilere göre daha az güç üretebilirler. Turbo sistemi kullanarak bunu düzenleyebilirler fakat bu, otomobilin hızlanmasını geciktirebilir.

2. Yakıt Maliyeti ve Verimlilik

benzin alan bir adam ve boş bir cüzdan

Bir benzin istasyonuna genellikle  dizelin benzinden daha ucuz olduğunu görürsünüz. Bunun yanı sıra dizel motorların ortalama yakıt tüketimi daha düşüktür.. Bu da verimliliklerinin benzinli araçlara göre daha yüksek olduğu anlamına gelir. Dizel araçlar daha uzun bir sürüş menziline sahiptir. Benzinliler bu konuda geride kalmaktadır.

Yılda 20000 km veya daha az araç kullanıyorsanız ve genellikle şehir içinde sürüyorsanız benzinli arabalar iyi olabilir. Ancak uzun yola çıkanlar ve şehirlerarası yolculuk yapanlar için dizel daha idealdir. Dizel yakıtın litre başına enerji üretimi benzine göre daha fazladır. Bu nedenle, aynı rotada seyahat etmek için benzinden daha az dizel gerekir.

Buna ek olarak, benzinli ya da dizel fark etmeksizin yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Bu konuda bilgi edinmek için Yakın Tasarrufu Nedir?Yakıt Tasarrufu için 8 Öneri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Bakım Masrafları

araç tamir eden ve elinde ingiliz anahtarı olan bir kişi

Dizel bir arabanın bakımı benzinli bir arabadan daha pahalıya mal olabilir. Çünkü dizel araçlarda kullanılan motor yağı ve yedek parça gibi malzemeler her zaman daha pahalıdır. Dizel araçlar motor sağlığı için sık sık ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu motorlar daha sık ve önleyici bakım gerektirmektedir.

Diğer taraftan benzinli motorlar dizel motorlar gibi sık kullanıma gerek duymazlar. Ayrıca benzinli araç motoru daha uzun ömürlüdür. Benzinli araçlar daha az bakıma ihtiyaç duyarlar ve bu bakımlar nispeten dizel araçlardan daha ucuzdur. 

Benzinli araçlar bakım masrafları konusunda önde görülebilir fakat unutulmamalıdır ki dizel aracın bakımları düzenli olarak yapılırsa benzinliye göre çok daha az arıza çıkarır.

Bu konuyla ilgili olarak aracınızın yıllık masrafları hakkında bilgi almak isterseniz Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

4. Tork ve Yük Kapasiteleri

akaryakıt pompası ve bir tır

Benzinli ve dizel araç farkı olarak söyleyebileceğimiz bir diğer unsur da tork güçleri ve buna bağlı olarak yük kapasiteleridir.  Torkun fazla olması performansı arttırır. Ancak çok az tork ve çok fazla beygir gücünüz varsa, arabanızın hızı daha yavaştır.

Bu noktada dizel motorların daha fazla torka sahip olduğunu ve daha ağır yükleri çekebildiğini söyleyebiliriz. Bu, düşük devirlerde güçlü bir şekilde çalışmalarını sağlar. Bu nedenle büyük kamyonlarda dizel motorlar kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, dizel motorlar çok yüksek devir yapamazlar, bu nedenle ortalama olarak benzinli araçlardan daha az beygir gücü üretirler. Benzinli araçlar daha atiktir. Bu nedenle dizel motor, spor otomobillerde nadiren kullanılır. Öte yandan benzinli araçlarda devir daha çoktur ve bu daha fazla beygir gücü üretir.

5. Güvenlik ve Dayanıklılık

araç koltuğunda oturan iki çocuk

Dizel araçların silindirlerinde meydana gelen ateşlemeler, benzinli motorlara göre çok daha şiddetlidir ve bu nedenle motorun daha ağır ve sağlam olması gerekir. Bu yüzden dizel motorlar son derece güvenli ve dayanıklıdır. 

En önemli nokta ise dizel motorlu araçlarda yangın riskinin her zaman benzinli araçlardan daha düşük olmasıdır. Sizin ve sevdiklerinizin can güvenliği için dizel araçları tercih edebilirsiniz.

Son dönemlerde yeni teknolojilerle üretilen dizel motorları benzinli araç motorları ile hemen hemen aynı ağırlıkta yapılabilmektedir. Yine de söyleyebiliriz ki dizel araçlarda bujiler ve karmaşık elektrik aksamı gerekmediği için benzinli bir araçtan daha basit tasarlanırlar. Bu da herhangi bir aksaklık yaşandığında  bakım ve onarımlarının daha kolay olabileceği anlamına gelmektedir.

6. Gürültü Seviyesi

araba çalıştırma tuşuna basan bir el

Bir araca bindiğinizde, benzinli mi yoksa dizel bir araçta mı olduğunuzu görsel unsurlarla anlamanız pek mümkün değildir. Fakat dikkatli dinlediğinizde, dizel araçların daha sesli çalıştıklarını anlayabilirsiniz. Dizel motorlar benzinlilere göre daha fazla ses çıkarırlar.

Öte yandan benzinli araçlar ise çok daha sessiz çalışmaktadırlar.Yine de söyleyebiliriz ki modern teknoloji ile birlikte dizel araçlardaki gürültü sorunu da yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladı.

7. Doğaya Karşı Duyarlılık

duman çıkaran araba egzozu

Dizel motorlar benzinlilere göre çok daha çevre dostu seçeneklerdir. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi aynı miktar yakıtla %20’ye kadar varan bir oranla daha fazla enerji üretebilirler. Bu da karbon ayak izinizi büyük ölçüde azaltır.

Daha az yakıt kullanmak aynı zamanda daha az karbondioksit üretmek demektir. Bu da dizel araçları doğaya karşı daha duyarlı yapar. 

Karbondioksit emisyonundaki azlık dizeli benzine göre avantajlı kılsa da, dizel araçlar başka zararlı yan ürünler üretebilir. Egzozları, benzinle çalışan eşdeğer bir alternatiften alacağınızdan daha fazla partikülün ve nitrojen oksit gazı yayabilir. Bunlar da doğa için oldukça zararlıdır. 

8. Alış-Satış Fiyatları 

araba anahtar teslimi

Şu bir gerçektir ki, çoğu zaman benzinli bir araba almak dizel bir araba satın almaktan daha ucuzdur. Aynı segmentteki benzinli ve dizel araç arasında 5000 TL’den daha fazla fiyat farkı olabilir.

Dizel araçlar benzinli araçların ihtiyaç duymadığı ekstra donanımlar gerektirmektedir, bu da onları daha pahalı yapar. Dizel araçların satış değeri benzinli araçlara göre yüksektir fakat hatırlatmak gerekir ki dizel arabalar daha uzun ömürlüdür. Daha az ve daha yavaş değer kaybeden dizel araçların, ikinci el pazarına sunulduğunda fiyatları daha az düşer. 

Bu yazımızda sizlere benzinli ve dizel farkı hakkında bilgiler sunduk ve bu farklar hakkında önemli noktalara değindik. Dizel veya benzinli bir araç satın almadan önce, bu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Son olarak, kararlarınızı vermeden önce mevcut aracınızın değerini öğrenmek için araç değerleme hizmetimizden faydalanabilir ve yeni otomobilinizi satın alırken otomotiv sektörünün öncü markası Tanoto markasına güvenebilirsiniz.

Bütçenize uygun araç seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak için kampanyalara göz atabilir, aracınızı alırken size yardımcı olması için araç kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Diğer Blog Yazıları
Araba Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?
Araba Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?
Motor Arıza Lambası Nedir, Neden Yanar?
Motor Arıza Lambası Nedir, Neden Yanar?
7 Özelliği İle Hafif Ticari Araç Nedir?
7 Özelliği İle Hafif Ticari Araç Nedir?
Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında