Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

7 Özelliği İle Hafif Ticari Araç Nedir?

7 Özelliği İle Hafif Ticari Araç Nedir?

Otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeler, markaların çeşitli modellere ve özelliklere sahip araçlar üretmesine neden olmuştur. Araç sınıfı ise ticari araç ve binek araçlar olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Peki ama hafif ticari araç nedir

Araç satın alacak kişiler için satın almak istedikleri araçların sahip olduğu özellikler kritik öneme sahiptir. Öyle ki bazı araçların donanımı yalnızca bireysel kullanımlara uygun şekilde tasarlanmışken bazı araçlar ise ticari kullanımlar için tercih edilmektedirler. 

Otomotiv sektörünün öncü markalarından Tanoto olarak bu yazımızda ticari araçlar grubunda yer alan hafif ticari araç nedir sorusunu ayrıntıları ile yanıtlıyoruz. 

Buna ek olarak eğer yeni bir araç satın almaya karar verdiyseniz satın alma sürecinde size yardımcı olması için Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızı da mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. 

Hafif Ticari Araç Nedir? 

Hafif ticari araç nedir sorusunu yanıtlamadan önce ticari araç nedir sorusuna bir cevap bulmak, konuyu daha anlaşılır kılma noktasında faydalı olacaktır. Ticari araçlar, ticari amaçlar doğrultusunda eşya, yolcu ve yük taşımacılığı gibi işler için kullanılan araç grubudur. 

Ön tarafta iki arka tarafta ise üç kişi olmak üzere toplamda beş kişilik yolcu kapasitesine sahip olan bu araçlar, bu özellikleri ile binek araçlarla benzerlikler taşısa da aralarında çeşitli farklılıklar olduğunu söylemek mümkün. Ek olarak ticari araçların kendi içerisinde iki ayrı gruba ayrılmış olduğunu da tekrar hatırlatalım. 

Bu anlamda hafif ticari araç nedir sorusunu, Avrupa Birliği’ne göre brüt ağırlığı 3.5 tonun altında olan ve ticari araç kategorisinde yer alan taşıtlar olarak tanımlamak mümkündür. 

Ford, Renault, Fiat ve Dacia gibi otomotiv sektörünün lider araç markalarının hafif ticari araç kategorisinde pek çok aracı bulunduğunu söylemek mümkün. Kamyonet, panelvan, minivan ve minibüs gibi araçların da hafif ticari araç sınıfında yer aldığını söylemek yanlış olmaz.

Peki hafif ticari araçların sahip olduğu özellikler nelerdir? Hafif ticari araç nedir sorusunu yanıtladıktan sonra dilerseniz gelin bu konuya da değinelim…

Hafif Ticari Araçların Özellikleri Nelerdir?

minibüslerin önden görünümü 

Hafif ticari araçlar, sahip oldukları bazı özellikler ile binek araç kategorisinde yer alan araçlardan ayrılmaktadırlar. İşte hafif ticari araçların 7 özelliği! 

1. Ticari Araç Ruhsatına Sahiptirler 

Ülkemizde kullanılan hafif ticari araçların tümü ticari araç ruhsatına sahiptir. Ticari araç ruhsatı ise aracın yalnızca ticari amaçlarla kullanılabileceğine dair resmi bir belgedir. Ticari araç ruhsatı olmayan fakat buna yönelik kullanılan araçlar için cezai yaptırım uygulanır.

2. Ticari Araçlar Düşük Hız Sınırına Sahiptir 

Hafif ticari araçların bir diğer özelliği ise hız sınırlarının diğer araç türlerine göre daha düşük olmasıdır. Ticari araçların daha çok yük taşımacılığında kullanılması bu özelliklerinin en temel sebeplerinden birini oluşturmaktadır.  

3. Hafif Ticari Araçların Vergi Oranı Düşüktür 

Ticari araç sınıfında yer alan hafif ticari araçlar, daha düşük bir vergi oranına sahiptirler. Bu özellikleri ile binek araçlardan ayrılan hafif ticari araçlar, aslında sürücülere çok daha büyük avantajlar sunmaktadırlar. 

4. Hafif Ticari Araçların Muayenesi Her Yıl Tekrarlanmaktadır 

muayenesi yapılan araç

Araç muayenesi, aracın trafiğe çıkmasında diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atacak herhangi bir durumun söz konusu olup olmadığını anlamaya yardımcı olacak rutin tekrarları oluşturmaktadır. 

Binek araçların aksine ticari ve hafif ticari araçların muayenesi hem diğer sürücülerin ve yolcuların güvenliği için hem de araçta var olan herhangi bir sorunu tespit etmeye yönelik olarak her yıl tekrarlanmaktadır.

5. Hafif Ticari Araçlar Geniş Bir İç Hacme Sahiptir 

Genellikle taşımacılıkta kullanılmaları nedeniyle hafif ticari araçların iç hacmi, diğer araçlara göre daha geniştir. Bu doğrultuda hafif ticari araçların daha fazla yolcu taşıyabileceğini ve daha konforlu bir kabin bagajına sahip olduğunu söylemek, zannediyoruz ki yanlış olmaz. 

6. Hafif Ticari Araç Sürücüleri Yola Alkollü Çıkamazlar 

Hafif ticari araçların kullanımına dair bilinmesi gereken bir diğer ayrıntı ise bu araç sınıfında yer alan taşıtları süren sürücülerin yola kesinlikle alkollü olarak çıkmamaları gerektiğidir. Hafif ticari araç sürücüleri yolcu taşıdıkları için araçlarında bulunan kimsenin hayatını tehlikeye atmamak adına yola çıktıklarında alkol almaları yasaktır.

7. Hafif Ticari Araçların Tüm Yollarda Geçiş Hakkı Olmaz 

Ticari amaçla kullanılan hafif ticari araçlar, tüm yollarda geçiş hakkına sahip değillerdir. Bununla birlikte bu araç sınıfında yer alan taşıtların, otoyol ve köprü gibi yollarda ödemiş olduğu geçiş ücreti diğer araçlara göre daha fazla olmaktadır. 

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Hafif Ticari Araçlar Hangileridir?

minibüs

Otomotiv piyasasında yer alan markaların bir kısmı, ticari taşıt sınıfında yer alan araçların üretimini de gerçekleştirmektedirler. Bununla birlikte ülkemizde bazı hafif ticari araç modelleri en çok tercih edilenler arasında yerini almıştır. Bu araçları aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

Bu yazımızda, hafif ticari araç nedir sorusunu yanıtladık ve bu araçların özelliklerini sıraladık. Son olarak hafif ticari araç almak gibi bir düşünceniz var ise Ford, Fiat, Renault ve Dacia markalarının hafif ticari araçlarını bulabileceğiniz Tanoto ailesine sonsuz güvenebileceğinizin altını çizelim. 

Sözünü etmiş olduğumuz otomotiv markalarının geniş araç çeşitliliği arasından size ve ihtiyaçlarınıza en uygununu bulabilir, test sürüşü için hemen randevu alabilirsiniz.Diğer Blog Yazıları
Pasta Cila Nedir, Nasıl Uygulanır ve Ne İşe Yarar?
Pasta Cila Nedir, Nasıl Uygulanır ve Ne İşe Yarar?
8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır?
8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır?
Kaporta Nedir? Kaporta Hasarı Onarılır Mı?
Kaporta Nedir? Kaporta Hasarı Onarılır Mı?
Araba Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?
Araba Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?
D Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi Araçları Kullanır? - Tanoto
D Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi Araçları Kullanır? - Tanoto