Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

2 Başlıkta Taşıt Kredisi Nasıl Verilir?

2 Başlıkta Taşıt Kredisi Nasıl Verilir?

Yeni bir araç sahibi olmak isteyen fakat bunun için yeteri kadar birikimi olmayan kişiler, çoğunlukla ilk olarak bankaların sunduğu kredi hizmetlerine başvuru yapmaktadırlar. Peki ama taşıt kredisi nasıl verilir? Bankalardan taşıt kredisi almak isteyen kişilerin hangi yeterlilikleri karşılaması gerekir? 

Sizler için hazırladığımız içeriğimizde tüm bu sorulara yanıt buluyor, sıfır ve ikinci el araçlar için taşıt kredilerine dair bilmeniz gerekenleri listeliyoruz. 

Buna ek olarak sıfır ve ikinci el araç alışverişlerinizde dikkate almanız gereken önemli noktaları Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı yazımızı dikkatli bir biçimde inceleyerek öğrenmeniz mümkün. 

Taşıt Kredisi Nasıl Verilir? 

gömlek giymiş bir adamın önünde duran kırmızı minyatür araba ve demir paralar

Bankaların büyük bir çoğunluğu, hem sıfır hem de ikinci el araç satın almak isteyen kişiler için avantajlı kredi fırsatları sunmaktadır. Öte yandan taşıt kredisi almak isteyenler için çeşitli şartlar belirlenmekte ve sadece bu koşulları karşılayan kişiler taşıt kredisi alabilmektedirler. 

Bununla birlikte, taşıt kredisi alma noktasında sıfır ve ikinci el araç başvurularında belli başlı farklılıklar olduğunun da altını çizelim. Peki ama nedir bu farklılıklar? 

İşte hem sıfır hem de ikinci el araç satın almak isteyen fakat bütçesi yeterli olmayanlar için taşıt kredisi nasıl verilir sorusunun ayrıntılı olarak yanıtı! 

1. Sıfır Kilometre Araçlar İçin Taşıt Kredisi Nasıl Verilir? 

elinde not klasörü tutan ve arabanın önünde gülümseyerek bekleyen satış danışmanı

Sıfır kilometre otomobil satın almak, birçok kişinin hayali olsa da bütçe yetersizliği ya da daha farklı sebepler tercihlerinde değişiklik yapmalarına neden olmaktadır. Oysaki pek çok banka, sıfır kilometre araç almak isteyen kişiler için oldukça avantajlı kredi fırsatları sunmaktadır. 

Buna ek olarak, elbette sıfır kilometre araç alımlarında ikinci el araç satın alırken olduğu gibi bazı yasal düzenlemeler mevcuttur. Örnek verecek olursak, araç satın almak isteyenlerin aracın tamamı için kredi çekmeleri mümkün değildir. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan kararlar gereği, satın almak istediğiniz sıfır kilometre aracın fiyatı; banka tarafından size verilen kredi tutarında ve vadesinde değişikliğe sebep olabilmektedir. 

minyatür bir arabanın üzerinde duran minyatür iki insan ve bozuk paralar

2013 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan ve günümüzde hala geçerliliğini koruyan mevzuata göre, fatura üzerinde yer alan değeri 120.000 TL’yi geçmeyen taşıtlar için verilen kredilerin vade süresi maksimum 60 ay yani 5 yıl ile sınırlandırılmıştır. 

Buna ek olarak, fatura üzerinde gösterilen değeri 120.000 TL’yi aşan taşıtlar için verilen taşıt kredilerinin geri ödemesi 48 ay içerisinde yapılmakla yükümlüdür. Zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak yapılandırılan krediler için aynı vadeler yeniden uygulanmaktadır. 

Öte yandan ilgili yönetmeliğe göre, fiyatı 120.000 TL’yi aşmayan araçlar için verilen taşıt kredisi aracın en fazla %70’ini karşılamaktadır. Fatura değeri 120.000 TL’nin üzerinde olan sıfır kilometre araçlar için verilen taşıt kredisi ise ilk olarak 120.000 TL’lik bölümü %70’i ve 120.000 TL’den sonraki bölümün %50’si olarak belirlenmiştir. 

Vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda bankalardan tarafınıza verilecek en yüksek kredi miktarını hesaplayabilir, kredi çekmek için ihtiyacınız olan belgeleri de toparladıktan sonra taşıt kredisini almak için başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. 

2. İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Verilir? 

araba şeklinde anahtarlığa takılı otomobil anahtarı

Sıfır kilometre araç almaya bütçesi yetmeyen ya da ikinci el araç alımını daha avantajlı bulan kişiler, genellikle ikinci el otomobil fiyatları konusunda arayışa girmektedirler. Bununla birlikte ikinci el araç satın almak için de bütçesini denkleştiremeyen kişiler için taşıt kredisi  fırsatları epey cazip olmaktadır. Peki ama ikinci el taşıt kredisi nasıl verilir

Öncelikle sıfır araçların aksine, ikinci el araçlar için kredi almanın daha zor şartlar gerektiğinin altını çizmekte fayda var. Çünkü sıfır kilometre araçların tümü için bankaların sunduğu taşıt kredisi fırsatlarından yararlanmak mümkün iken söz konusu ikinci el araçlar olduğunda yalnızca 10 yaşını aşmamış ikinci el araçlar için taşıt kredisi verilmektedir. 

Bu doğrultuda eğer almak istediğiniz araç için kredi ihtiyacınız bulunuyorsa bu kuralı göz önünde bulundurmalı ya da daha farklı araçlara yönelmelisiniz. 

İkinci el taşıt kredisi almak isteyenlerin aklını kurcalayan bir diğer soru ise bankaların kendilerine verebileceği maksimum kredi tutarı olmaktadır. Bu noktada ikinci el taşıt ve kredi araştırması yapan kişilerin merak ettiği bu soruyu sıfır kilometre araçlarda olduğu gibi yanıtlamak mümkün. 

arabasında kredi raporu inceleyen adam

Eğer en fazla 10 yıl önce üretilmiş bir ikinci el taşıtın değeri 120.000 TL’nin altında ise bu bedelin %70’i kadar kredi çekilebilmektedir. 120.000 TL’nin üzerinde fiyatlandırılan araçlar için ise bu oran önce %70, sonra da kalan tutarın %50’si şeklinde hesaplanmaktadır. 

Fakat burada göz önünde bulundurulması ve atlanmaması gereken önemli bir ayrıntıya değinmekte fayda var. O da ikinci el araçlarda kredi oranını belirleyen temel unsurun aracın fatura değeri değil kasko değeri olduğudur. 

Yani eğer satın almak istediğiniz ikinci el araç için bir bankaya kredi başvurusu yapacak olursanız, banka aracın fatura değerini değil kasko poliçesini dikkate almaktadır. Bu nedenle aracın kasko poliçesinde yazan rakamın aracın gerçek değerini karşılıyor olması son derece önemlidir.  

Yazımızda merak edenler için hem sıfır kilometre hem de ikinci el araçlar için taşıt kredisi nasıl verilir sorusunu detaylı olarak ele almaya çalıştık. Öte yandan, bankaların araç kredisi vermeden önce kredi çekmek isteyen kişilerin bazı koşulları taşıyıp taşımadıklarına da değinmekte fayda var. 

Örnek verecek olursak, taşıt kredisi almak isteyen kişinin yaşı, kredi notu ve gelir durumu çekilmek istenen taşıt kredisine verilen yanıtın olumlu mu olacağı yoksa red mi edileceği konusunda belirleyicidir. 

nizami bir biçimde dizilen bozuk paraların arka planında bekleyen minyatür araç

Buna ek olarak, eğer taşıt kredisi almak isteyen kişinin gelir durumu verilen krediyi düzenli ödemek için uygun görülmediyse ya da üzerinde yüklü bir borç görünüyorsa taşıt kredisi reddedilebilmektedir. 

Son olarak yakın zamanda araç satın almak istiyorsanız, otomotiv sektörünün lider markası Tanoto ailesini tercih edebileceğinizin altını çizelim. Sıfır araç ihtiyaçlarınız için Ford, Fiat, Dacia ve Renault markalarının sıfır araçlarına göz atabilir; kampanyalı fiyatlarımızdan yararlanarak size en uygun aracı satın alabilirsiniz. 

Eğer araç satın almadan önce taşıt kredisine ihtiyacınız var ise Tanoto ailesinden satın alacağınız tüm araçlarda Koçfinans, Ford Finans, Vakıf Katılım ve İş Bankası’nın sunmuş olduğu kredi fırsatlarından faydalanabilir, kredi hesaplama aracı üzerinden başvurularınızı bize iletebilirsiniz. 

Son olarak, otomotiv dünyasına dair sizler için hazırladığımız diğer içeriklerimiz için Tanoto blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Diğer Blog Yazıları
Katalitik Konvertör: Egzoz Emisyonlarını Azaltan Önemli Bileşen
Katalitik Konvertör: Egzoz Emisyonlarını Azaltan Önemli Bileşen
Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir?
Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir?
EGR Valfi ve Arızaları : Motor Performansı ve Yakıt Verimliliği Üzerindeki Etkiler
EGR Valfi ve Arızaları : Motor Performansı ve Yakıt Verimliliği Üzerindeki Etkiler
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
7 Özelliği İle Hafif Ticari Araç Nedir?
7 Özelliği İle Hafif Ticari Araç Nedir?