Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

Yakıt Tasarrufu Nedir? Yakıt Tasarrufu İçin 8 Öneri

Yakıt Tasarrufu Nedir? Yakıt Tasarrufu İçin 8 Öneri

Günümüzde araç sahibi olmak, ihtiyaçtan öte bir zorunluluk halini almış olsa da beraberinde getirmiş olduğu maddi yük nedeniyle araç sürücülerini araçlarda yakıt tasarrufu sağlamaya yönelik ipucu  arayışına itmiştir. 

Peki ama seyahatleri daha ekonomik hale getiren yakıt tasarrufu nedir? Bir aracın yakıt tüketimini azaltarak aracı daha verimli bir şekilde kullanmaya yardımcı olacak ipuçları neler olabilir? 

Otomotiv sektörünün en güçlü markalarından Tanoto olarak içeriğimizde yakıt tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacak ayrıntıları sıralıyoruz. Önerilerimizi dikkate alarak aracınızı daha verimli bir şekilde kullanabilir, sürüş esnasında yakıt tüketimini en aza indirebilirsiniz. 

Yakıt Tasarrufu Nedir?

benzin yüklenen araç

Yakıt tasarrufu, motorlu taşıtlarda yakıtı daha uzun süre boyunca kullanmak ve bu esnada araç ile daha fazla yol kat etmek adına yapılan uygulamaların tümüne verilen genel addır. Halihazırda bir araca sahip olan ya da yeni bir araç almayı düşünenlerin en çok araştırdığı konulardan bir tanesi de yakıt tüketimini azaltmanın yöntemleridir. 

Pek çok kişi, yakıt tasarrufu yapmanın zor olduğunu düşünse de aslında sürüş esnasında bazı temel ayrıntılara dikkat ederek aracın yakıt tüketimi kontrol altına alınabilmektedir. 

Yakıt tasarrufunun tek artısının araç sürücülerinin bütçe yönetimini sağlamalarına yardımcı olmak olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü yakıt tüketiminin azaltılması ile birlikte aracın yakıt giderleri için harcanan maliyet düşürülmekte ve aracın iç aksamlarının daha yüksek bir performansla çalışması sağlanmaktadır. 

Öte yandan yakıt tüketiminin kontrol altına alınması ile beraber küresel çevre kirliliğini büyük ölçekte etkileyen karbon emisyonu da azaltılabilir. Peki benzinli ve dizel araçlarda yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? İşte yanıtı! 

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

1. Aracınızın Bakımını Aksatmayın 

motor yağı

Aracınızın sorunsuz bir biçimde çalışması ve daha az yakıt harcaması için rutin bakımlarını aksatmamanız oldukça kritik bir konudur. Örnek verecek olursak aracın hava filtrelerinin kirli olması, uzun vadede motoru aşındırmasının yanı sıra yakıt tüketiminin de artmasına neden olacaktır. 

Oluşabilecek bu tür sorunları engellemek adına aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırabilir; böylece yakıt tüketimini kontrol altında tutabilirsiniz. 

2. Klima Kullanımını Azaltın

Araçlarda klimanın gereğinden fazla kullanılması, motora ekstra yük binmesine yol açacağından yakıt tüketiminin de artmasına neden olmaktadır. Eğer aracınızın motorunun daha az yakıtla çalışmasını istiyorsanız klima kullanımını azaltmanızı tavsiye ederiz.

3. Hız Artışından Kaçının 

Hemen her sürücünün bildiği gibi bir aracın yakıt tüketiminde görülen artış miktarı aslında aracın hızı ile doğru orantılıdır. Bu anlamda yakıtınızı kontrollü olarak kullanmanıza yardımcı olacak bir diğer önerinin de araç kullanımı sırasında yüksek hızdan kaçınmak olduğunu söylemek doğrudur. 

Bununla birlikte sürüş esnasında tıpkı aşırı hız gibi ani frenlerden de kaçınılmalı, araç sabit bir hızda kullanılmalıdır. 

4. Lastik Basıncını Kontrol Edin 

lastik basıncı kontrolü

Aracınızda yakıt tasarrufu sağlamak adına mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir başka kural da lastiklerin doğru şekilde şişirilmiş olmasıdır. Eğer araç lastiklerindeki hava basıncı yetersiz kalıyorsa bu durum, tüketilen yakıt miktarının daha yüksek olmasına neden olacaktır. 

Bu noktada, lastik basıncının ideal olduğu koşullarda araçta elde edilen yakıt tasarrufu oranının %5 olduğunun da altını çizelim. 

5. Motoru Rölantide Isıtmayın 

Araç kullanımı sırasında gereksiz yakıt tüketimine yol açan bir başka hata da aracın rölantideyken çalıştırılmasıdır. Aracın hareketsiz durumdayken, minimum yakıtla çalışması anlamına gelen rölanti, aslında yüksek miktarda yakıt sarfiyatına neden olmaktadır. 

Bunu önlemek adına araç trafikte bekler durumdayken motoru kapatıp kullanacağınız zaman yeniden çalıştırarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

6. Aracı Doğru Viteste Çalıştırdığınızdan Emin Olun 

Araç kullanırken kalkış sırasında vitesin düşük tutulması daha doğru olsa da hızınız sabitlendikten sonra aracı olabilecek en yüksek viteste kullanmak yakıt tüketimini kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Aracın sürekli olarak düşük viteste kullanılması ise bir süre sonra daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır.

7. Gaz Yönetimini Doğru Yapın 

Araçlarda gaz pedalının doğru bir şekilde kullanılması, yakıt tasarrufu açısından hayati önem taşımaktadır. Araca hız kazandırırken gaz pedalına kontrollü bir biçimde basılmalı, yokuş aşağı inişlerde ise ayak, gaz pedalından çekilmelidir. 

8. Ani Frenden Kaçının 

araç pedalları

Yakıt tasarrufu konusunda dikkate alınması gereken bir diğer ayrıntı da aracın kullanımı esnasında ani frenlerden kaçınmaktır. Bunun yanı sıra vites değişikliklerinde ve manevralarda frene yavaşça basmalı, eğer mümkünse durmanız gereken zamanı önceden kestirebiliyor olmalısınız. 

Görmüş olduğunuz gibi basit ama etkili birkaç yöntem ile aracınızın yakıt tüketimini kontrol altına alabilir, daha az yakıt ile daha fazla yol alabilirsiniz. Bununla birlikte benzinli ve dizel araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak adına dikkat edilmesi gereken temel noktaların birbirinden ayrıldığının da altını çizelim. 

O halde gelin yazımızın bundan sonraki bölümünde yeni araç alacak kişiler için benzinli ve dizel araçlarda yakıttan tasarruf etmenin yollarını paylaşalım… 

Benzinli Araçlarda Yakıt Tasarrufu ve Püf Noktaları 

Benzinli araçlarda yakıt giderlerini düşürebilmek için dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

Benzinli araçların yağ değişikliğinin düzenli olarak yapılması ve yağ temizliğine dikkat edilmesi, yakıt tasarrufu açısından oldukça önemli bir noktadır. Yağ temizliği rutin olarak kontrol edildiği takdirde motorun sürtünmesini azaltarak benzinden tasarruf edilmesine yardımcı olabilir. 

Aracın çalıştırılırken bekletilmesi yerine araç hızını düşük kilometrede tutarak motoru çalıştırmak harcanan benzin miktarının daha az olmasını sağlayacaktır. 

Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu ve Püf Noktaları

benzin pompaları

Dizel araçlarda yakıt tüketimini minimuma indirecek öneriler aşağıdaki gibidir: 

Dizel araçlarda ani fren ve kalkışlar yakıt tasarrufu noktasında oldukça kritiktir. Gaz pedalının doğru yönetilmemesi tüketilen yakıt miktarının artmasına neden olacaktır. 

Dizel araçların çalıştırıldıktan sonra hareket etmeden bir müddet bekletilmesi, yakıttan tasarruf etmek adına alınacak bir başka önlem olarak ön plana çıkmaktadır. Çünkü bu hareket aracın motorunun ısınmasına yol açacak ve aracın harcamış olduğu yakıt miktarını en aza indirecektir. 

Son olarak yakıt tasarruflu bir sürüş keyfi yaşamanıza yardımcı olarak araç seçeneklerini otomotiv sektörünün lider markası Tanoto’da bulabileceğinizin de altını çizelim. Tanoto’nun araç sahibi olmak isteyenler için sunduğu kampanyalar ile Ford, Fiat, Renault ve Dacia markalarının ticari ve binek araçlarına uygun fiyat seçenekleri ile sahip olabilirsiniz.

Otomobil dünyasına dair merak ettiklerinize yanıt bulmak için Tanoto Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın

İlginizi çekebilir:Diğer Blog Yazıları
8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır?
8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır?
Yakıt Tasarrufu Nedir? Yakıt Tasarrufu İçin 8 Öneri
Yakıt Tasarrufu Nedir? Yakıt Tasarrufu İçin 8 Öneri
En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri
En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri
ÖTV Muafiyeti Nedir? ÖTV Muafiyeti Nasıl Alınır?
ÖTV Muafiyeti Nedir? ÖTV Muafiyeti Nasıl Alınır?
Soğuk Kış Günlerinde Pratik Araç Bakımı
Soğuk Kış Günlerinde Pratik Araç Bakımı