Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri

En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri

Araba arızaları, aracın çeşitli parçalarında ya da çalışma sisteminde meydana gelen birtakım problemlerdir. Hem trafik güvenliğini tehlikeye atmamak hem de sürücülerin can güvenliğini sağlamak adına araçta herhangi bir arıza fark edildiği takdirde bunların mutlaka kontrol altına alınması gerekir. 

Aslında otomobil arızalarının büyük bir kısmı, çeşitli uyarılarla araç sahiplerini önceden uyarmaktadır. Bu doğrultuda aracın gösterge panelindeki sinyallerin sürücüler tarafından mutlaka dikkate alınması gerekir. Böylelikle hem aracın değer kaybetmesi engellenir hem de trafikte sürücülerini yarı yolda bırakmasının önüne geçilmiş olur.

Peki ama en çok karşılaşılan araba arızaları nelerdir? Bu arızaların temel nedeni ne olabilir? Aracın arıza uyarısı vermesi durumunda ne yapılması gerekir? 

Otomotiv sektörünün öncü markası Tanoto ailesi olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, mutlaka dikkate alınması gereken araba arızalarına yer veriyoruz. Güvenli ve sorunsuz bir sürüş deneyimi için yazımızı dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz. 

Buna ek olarak, yakın zamanda araç satın almak istiyorsanız, bir araç için yıl içinde ayırmayız gereken ortalama bütçeyi ve araç masraflarını nasıl düşürebileceğinizi Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir? başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.  

En Yaygın Araba Arızaları 

arızalanmış aracının önünde oturan adam

Aracınızın sorunsuz çalışması için rutin bakımlarını aksatmamanız hayati önem taşır. Fakat kullanıma bağlı olarak aracınızda çeşitli problemler görülebilir. Gösterge paneli ise ikaz ışıkları yardımıyla bu sorunlardan haberdar olmanızı sağlar. 

Aracınızda görülme ihtimali olan arızalar ve nedenleri hakkında önceden bilgi sahibi olmak, daha büyük sorunlarla karşılaşmanızı da engelleyecektir. İşte en çok karşılaşılan 8 araba arızası!

1. Yakıt Tüketiminin Artması 

 Araçlarda artan yakıt tüketiminin otomobil arızaları ile ilişkili olabileceği bilinmektedir. Eğer otomobilinizin kullanım sıklığında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen son zamanlarda aracınızın normalden daha fazla yakıt tükettiğini fark ettiyseniz bu durum arabanızdaki çeşitli arızalardan kaynaklanıyor olabilir. 

Araçlarda yakıt tüketiminin artması, aşağıdaki nedenlerle açıklanabilir: 

En sık karşılaşılan araba arızalarından biri olan yüksek yakıt tüketiminin temel nedenini anlamak için aracınızı bir yetkili servise götürmenizi tavsiye ederiz. 

Buna ek olarak aracınızı kullanırken yakıttan tasarruf etmenize yardımcı olacak öneriler için Yakıt Tasarrufu Nedir? Yakıt Tasarrufu İçin 8 Öneri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

2. Araç Motorundan Gelen Sesler 

Eğer aracınız çalışırken motorunun çeşitli sesler çıkardığına şahit olduysanız bu durum otomobilinizde bulunan bir arızanın habercisi olabilir. Motordan gelen sesi daha iyi anlamaya çalışarak arızanın da nedenini çözebilirsiniz. 

3. Yumuşak Fren Arızası 

araba pedalı

Eğer aracınızın frenlerine kuvvetli bir biçimde basmanıza rağmen fren pedalının yumuşadığını ve frenlerin tutmadığını fark ediyorsanız, yaşadığınız bu sorun yumuşak fren arızası olabilir. 

Bildiğiniz üzere araç frenleri, güvenli otomobil kullanımı noktasında hayati önem taşır. Bu nedenle eğer aracınızın frenlerinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, aracınızı vakit kaybetmeden servise götürmeniz ve gerekli onarımı yaptırmanız gerekir. 

4. Akünün Şarjının Bitmesi 

Araç aküsünün azalması ya da bitmesi, en sık karşılaşılan araba arızaları arasında yer alır. Eğer otomobilinizde başka bir sorun olmamasına rağmen aniden çalışmayı durdurduysa bu durum akü kaynaklı olabilir. 

Aracınızın farlarının daha az ışık vermesi veya gösterge panelinde akü ışığının yanıp sönmesi de aracın aküsünün azaldığının işareti olarak gösterilebilir. Bu durumda otomobilinizin aküsünü yenilemenizi tavsiye ederiz.

Aracınız aküsü bittiği için yolda kalırsa başka bir araçtan akü transferi yaparak otomobilin kısa süreliğine de olsa yeniden çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer böyle bir şansınız yok ise yol yardımını arayarak destek isteyebilirsiniz.  

5. Motor Yağının Azalması 

araç içi gösterge panelinde motor yağının durumunu gösteren işaret

Aracın tükettiği motor yağı miktarının artması da sık karşılaşılan araba arızalarından biridir. Bu durum aşağıdaki nedenlerle açıklanabilir: 

Aracınızın motor yağının eksilmesinde daha farklı pek çok nedenden söz etmek mümkün. Bu durumun asıl nedenini anlamak adına mutlaka yetkili servisinize danışmanızı öneririz. 

6. Lastik Aşınması

Güvenli lastiklerle yola çıkmak, trafik güvenliği açısından kesinlikle geri plana atılmaması gereken bir zorunluluktur. Öte yandan aracınızın lastiklerinin zaman içerisinde aşınmasının ise olağan bir durum olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Fakat normalden daha kısa sürede ve daha yüksek miktarda aşınan lastikler, sürüş esnasında ortaya çıkacak çeşitli sorunlara kapı aralayabilir. Otomobil lastiklerinin aşınması ise aracın kuvvetli bir şekilde çalışmasının bir sonucu olarak gösterilebilir. 

Bu durumda aracınızın lastiklerinin havasını kontrol ettirmenizde ve eğer gerekiyorsa lastiklerinizi değiştirmenizde fayda var. 

Sizlere kış lastiği seçiminde yardımcı olması adına Aracınıza En Uygun Kış Lastiği Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı mutlaka incelemenizi öneririz. 

7. Marş Motorunun Arızalanması

otomatik araçta el freni tuşu

Eğer gözle görünür herhangi bir problem olmamasına rağmen aracınızı çalıştıramıyorsanız bu durum marş motorunda meydana gelen bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. 

Eğer birkaç denemenin ardından otomobilinizde herhangi bir hareket olmadıysa daha fazla zorlamamanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde aracın marş motoru ya da çalışma aksamları tümüyle bozulabilir.

8. Direksiyon Titremesi 

Karşılaşıldığında mutlaka servis desteği alınması gereken araba arızalarından bir tanesi de direksiyon titremesidir. Hem trafiğe çıkan diğer sürücülerin ve yayaların hem de sizin hayatınızı tehlikeye atabilecek bu arıza, farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. 

Aracın durma ve kalkma anındaki titremeler, motor takozunun eskimesinin veya zarar görmesinin bir sonucudur. 

Eğer araç çalışmamasına rağmen direksiyonda titremeler görünüyorsa ateşleme sisteminde bir hata olabilir. 

Buna ek olarak, rot ve balans ayarlarının yanlış yapılmış olması; süspansiyon sisteminin bozuk olması ve frenlerdeki sorunlar direksiyonun titremesine yol açabilir. 

bozulan arabalarının motorunu inceleyen kadın ve adam

Karşınıza çıkabilecek araba arızalarını ve nedenlerini yazımızda tüm ayrıntıları ile mercek altına aldık. Sürüş konforunuzu iyileştirmek ve güvenliğinizi artırmak adına aracınızın bakımına özen göstermenizi ve herhangi bir arıza ile karşılaşmanız durumunda aracınızı vakit kaybetmeden bir yetkili servise götürmenizi tavsiye ederiz. 

Bu doğrultuda aracınızı Tanoto’nun Ford, Fiat, Renaut ve Dacia yetkili servislerine gönül rahatlığı ile emanet edebileceğinizi de belirtelim. 

Hem aracınızın üstün performansını korumak hem de ihtiyaç duyduğu bakım ve onarımı yaptırmak için hemen Tanoto Servis Randevu Formu’nu doldurarak randevu işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Diğer Blog Yazıları
C Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi Araçları Kullanır? - Tanoto
C Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi Araçları Kullanır? - Tanoto
En İyi Aile Arabaları Hangileridir? Geniş Aileler İçin 8 Öneri
En İyi Aile Arabaları Hangileridir? Geniş Aileler İçin 8 Öneri
Arabaya Kaç Litre Antifriz Konur?
Arabaya Kaç Litre Antifriz Konur?
Pasta Cila Nedir, Nasıl Uygulanır ve Ne İşe Yarar?
Pasta Cila Nedir, Nasıl Uygulanır ve Ne İşe Yarar?
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında