Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

Pasta Cila Nedir, Nasıl Uygulanır ve Ne İşe Yarar?

Pasta Cila Nedir, Nasıl Uygulanır ve Ne İşe Yarar?

Günlük kullanım, doğa olayları gibi faktörler arabaların ilk günkü estetik görünümlerini yitirmelerine neden olur. Bu deformeler, arabalarının görünümüne titizlikle yaklaşan sürücüleri çözüm yolları bulmaya iten can sıkıcı bir durum yaratır. Tam olarak bu noktada devreye giren pasta cila uygulamaları sayesinde küçük kusurlardan çiziklere birçok kozmetik sorunun önüne geçilmesi mümkün. Peki pasta cila nedir, nasıl uygulanır ve ne işe yarar?

Pasta cila nedir? sorusunun en basit cevabını bir nevi zımparalama işlemi olan pasta ile araç yüzeyine parlaklık veren cila işlemlerinin art arda uygulanması olarak verebiliriz. Otomotiv sektörünün lider markası Tanoto olarak hazırladığımız yazımızda pasta cila hakkındaki tüm detayları anlatacağız. Yazımızı okuduktan sonra arabanızın kozmetik bakımını yaparken dikkat etmeniz gereken unsurları öğreneceksiniz. 

Aynı zamanda Kaporta Nedir? Kaporta Hasarı Onarılır Mı? başlıklı yazımızı okuyarak araç hasarı konusunda da detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Pasta Cila Nedir?

gri arabaya pasta cila uygulanması

Pasta cila nedir sorusuna yanıt vermeye başlarken pasta ve cilanın iki ayrı uygulama olduğunu belirtmek gerekir. Pasta, arabaların yüzeyinde bulunan çizik ve kusurları yok etmek için yapılan bir çeşit zımparalama uygulamasıdır. Aracın boyasının üzerinde aşındırma yapılarak kusurları ortadan kaldıran pasta uygulaması sayesinde aracın yüzeyindeki boya inceltilerek çiziklerle aynı seviyeye gelir. Pasta uygulamasını yaptıracağınız uzmanlar, çiziklerin boyutunu ve aracınızın tipini değerlendirerek en uygun pasta türünü belirleyerek uygular.

Pasta işlemi yapıldıktan sonra uygulanan cila ise zımpara ile aşındırılan araç yüzeyinin üzerinde oluşan pürüzlerin giderilmesi ve aracın tekrar eski parlaklığına kavuşturulmasını sağlar. Pasta işleminden sonra mutlaka yapılması gereken cila uygulaması ile arabanızın boyası canlılık kazanarak daha parlak ve estetik bir görünüme sahip olur.

polisaj makinesine pasta süren adam

Uygulamasının oldukça kolay ve hızlı olması sebebiyle popüler bir işlem olan pasta cila sayesinde arabanız güneş yanığı, çizikler gibi gündelik kullanımda karşılaşılan deformelere karşı canlı görünümünü korur, ilk günkü estetik görünümünü korur. 

Pasta cila nedir sorusunu yanıtladığımıza göre pasta cilanın nasıl uygulandığı konusuna geçebiliriz. Detaylı bir şekilde anlatacağımız bilgilerle pasta cila hakkında tüm bilgilere sahip olacaksınız. Gelin pasta cila nasıl uygulanır bakalım.

Pasta Cila Nasıl Uygulanır?

beyaz arabaya pasta cila uygulaması yapan tamirci

Arabaların yıllar içinde estetik görünümünü koruması için elzem bir uygulama olan pasta cila işlemi başarılı sonuç alınması için dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Doğru uygulanmadığında istenilen sonuçların elde edilememesi sebebiyle hayal kırıklığı yaratmasının önüne geçmek için pasta cila nasıl uygulanır sorusunun cevabını iyi vermek gerekir.

İşte pasta cila uygulaması için dikkat edilmesi gerekenler:

sünger ile pasta ciladan sonra ataç yüzeyinin temizlenmesi

Bu şekilde tamamlanan pasta uygulaması ile araç yüzeyinde çizik ve deformeler düzeltilir. Aracın mat görünümden parlak görünüme tekrar sahip olmasını sağlamak için yapılan cila işlemi de tüm bu uygulamalardan sonra yapılır. 

Cila uygulamasını yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar da bunlardır:

Pasta cila yaparken yukarıda listelediğimiz adımları uygulamanız iyi bir sonuç almanız için dikkat etmeniz gereken unsurlardır. Tüm unsurların iyi sonuç vermesi için de doğru ürün ve ekipman tercihi yapmanız gerekir. Yüksek kalite pasta ve cila ürünlerinin yine yüksek kalitedeki sünger ve bezlerle birlikte kullanılması işlemin sonuçlarının daha verimli olmasını sağlar. 

Doğru ve kaliteli ürün seçiminden sonra uygulama tekniğinin de araca ve kullanılan ürünlere uygun bir şekilde yapılması gerekir. Bu sayede pasta cila uygulamasından en yüksek randıman elde edilebilir.

Pasta cila nasıl uygulanır sorusunun cevabı işte bu kadar basit. Pratik şekilde bir gün içerisinde yapılabilecek bir uygulama olması sebebiyle kolay bir şekilde yapabilir, aracınızın estetik görünümünün korunmasını sağlayabilirsiniz. 

kırmızı arabaya pasta cila uygulayan beyaz önlüklü adam

Tüm bu adımları doğru bir şekilde takip ederek yaptıracağınız pasta cila uygulaması sayesinde otomobiliniz parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasının yanında da dış etkenlere karşı korumaya da sahip olur. Güneş etkisi, yağmur, çizikler gibi unsurlardan belirli bir süre boyunca aracınızı koruyor olması pasta cilanın önemini artırıyor. 

Tanoto servis uzman kadrosu ile tüm pasta cila ihtiyaçlarınıza en kaliteli ürünler ve en iyi teknik ile cevap vererek aracınızın ilk günkü görüntüsünü korumasını sağlıyor.

Pasta Cila Uygulaması Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Pasta cila uygulaması yaptırırken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de uygulama sıklığıdır. Özellikle pasta işlemi sık yapıldığı zaman aracınızın orjinal boyasının incelmesine sebep olabilir. Bu yüzden pasta işlemini yılda 1 defadan fazla yapmamak daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Cila uygulamasını ise birkaç ayda bir yaparak toz ve kirden koruma sağlayabilir, parlak görünüme her zaman sahip olabilirsiniz. 3 ay gibi bir sürede etkisini kaybeden cila işlemini yapmak arabanızın boyasında herhangi bir zarara neden olmaz. Dikkat etmeniz gereken nokta arabanızın boyasına uygun en kaliteli ürünleri kullanmanız gerektiğidir. 

cila uygulamasından sonra parlak gözüken kırmızı araba

Pasta cila nedir, nasıl uygulanır, ne işe yarar sorularının cevaplarını yanıtladığımız yazımızın sonuna geldik. Tanoto ailesi olarak hazırladığımız yazımızın pasta cila hakkındaki tüm soru işaretlerini gidereceğinden eminiz. Siz de öğrendikleriniz sayesinde bilinçli bir araç yüzey bakımı yaptırabilir, aracınızın uzun süre boyunca ilk günkü görünümünü korumasını sağlayabilirsiniz. 

Aynı zamanda, En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri başlıklı yazımızı okuyabilir, otomobil dünyasına ait içeriklerimizin bulunduğu blog sayfamızı ziyaret ederek daha bilinçli bir araba deneyimi için bilgilendirici içeriklerimizden faydalanabilirsiniz.Diğer Blog Yazıları
C Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi Araçları Kullanır? - Tanoto
C Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi Araçları Kullanır? - Tanoto
Test Sürüşü Nedir? Neden Önemlidir?
Test Sürüşü Nedir? Neden Önemlidir?
Pasta Cila Nedir, Nasıl Uygulanır ve Ne İşe Yarar?
Pasta Cila Nedir, Nasıl Uygulanır ve Ne İşe Yarar?
Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır? Yaz Lastiği Hakkında
Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır? Yaz Lastiği Hakkında
Hararet Göstergesi Neden Düşer?
Hararet Göstergesi Neden Düşer?