Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son yılların en popüler araç türlerinden olan SUV araçlar şehir içi ve aile aracı olarak oldukça sevilerek kullanılmaktadır. Tabii ki SUV araçlar hakkında bilgi vermeye başlamadan önce ilk olarak SUV araç ne demek sorusunu yanıtlamak gerekmektedir. 

Otomotiv sektörünün lider markası Tanoto olarak hazırladığımız yazımızda SUV araç ne demek ve SUV araçlar hakkında bilmeniz gerekenleri listeleyeceğiz. Yazımızı okuduktan sonra SUV nedir sorusunun cevabını öğrenirken, SUV araç alırken dikkat etmeniz gereken tüm püf noktaları da öğrenmiş olacaksınız.

Aynı zamanda blog içeriklerimizden En İyi Aile Arabaları Hangileridir? Geniş Aileler İçin 8 Öneri başlıklı yazımızı okuyarak aile arabası seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

SUV Araç Ne Demek?

arkasında batan güneş bulunan suv araç

İngilizceden dilimize geçen bu kavram tam olarak “Sports Utility Vehicle” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe, “Sportif Kullanımlı Araç” anlamına gelen SUV araçlar yerden yüksek ve geniş alan hacmine sahip olmaları ile öne çıkmaktadır. Günümüzde SUV adı altında üretilen birçok araç bu kavramdan uzaklaşmış olsa da SUV araçların temel özelliği sportif kullanıma uygun olmalarıdır. 

Günlük kullanımı yüksek hacim ve off-road kullanılabilme özelliği ile birleştirerek konfor sağlarken aynı zamanda engebeli arazilerde de performansında düşüş yaşamazlar. Genellikle off-road otomobiller engebeli araziler için kullanıma sunulurken iç yapısında kullanıcılara konfor sunmazlarken SUV araçlar bu iki noktayı birleştirmektedir.

Yol tutuşları, sahip oldukları yüksek motor gücü ile de oldukça ideal olan SUV araçlar en çok tercih edilen aile otomobillerindendir. Özellikle geniş aileler tarafından, sahip oldukları büyük alan hacimleri ile sık tercih edilen SUV araçlar piyasada oldukça farklı boyutlarda da bulunmaktadır. Dacia Duster engebeli arazilerde gösterdiği performans, geniş iç hacmi ve yakıt performansıyla son yılların en popüler SUV modellerindendir.

sıralı şekilde dizili duran suv araçlar

SUV araçların 4x4 seçenekleri olsa da tüm 4x4 araçlara SUV, tüm SUV araçlara 4x4 diye yaklaşmak doğru değildir.Her zaman 4 çeker olmak zorunda olmayan SUV araçlar önden itişli ve arkadan itişli olarak da değişmektedir. Çoğu SUV aracın en önemli sürüş özelliği ise motordan alınan gücün 4 tekerleğe de eşit şekilde dağılmasıdır.

SUV araç ne demek sorusunun yanıtını verdiğimize göre SUV araçlar hakkında bilinmesi gereken detayların neler olduğuna geçebiliriz.

SUV Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

toprak yolda bulunan arkadan çekilmiş suv araç

Sahip oldukları yüksek konfor ve sağladıkları sürüş deneyimi ile en popüler araç türleri arasında olan SUV araçlar kendi içlerinde de ayrılmaktadır. Günümüzde üretilen birçok SUV modelin boyutlarının ufak olması bu ayrımı yapmayı daha da zor hale getirmiştir. SUV araçlar, kompakt SUV, orta ölçekli SUV, tam ölçekli SUV olarak ayrılmaktadır. Peki bu kavramlar tam olarak neyi ifade etmektedir gelin bakalım.

SUV araçların kendi içerisindeki modellerini de açıkladığımıza göre gelin bir de SUV sahibi olmanın avantajları neler bir bakalım.

SUV Araçların Avantajları Nelerdir?

viraj dönen suv araç

Üst düzey teknolojileri, yüksek konforu ve sağlam yol tutuşu ile SUV otomobiller her zaman en çok revaç gören araç türlerinden olmuştur. Peki SUV araç sahibi olmanın getirdiği avantajlar nelerdir?

SUV araçların avantajlarını sıraladık, gelin bir de dezavantajlarının neler olduğunu inceleyelim. 

SUV Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Her araç modelinde olduğu gibi SUV araçların da bir takım dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajların neler olduğunun önceden bilinmesi oldukça önemlidir.

SUV araçların avantaj ve dezavantajlarını listelediğimize göre gelin bir de oldukça sık karıştırıldıkları Crossover model araçlarla aralarındaki farklar neler bir bakalım.

Crossover ve SUV Araçların Farkları

yandan çekilen suv araç

Son yıllarda üretimine başlanan Crossover araçlar görüntü olarak SUV araçlar ile karıştırılsa da birbirinden farklı iki otomobil türüdür. SUV araç modellerini sayarken bahsettiğimiz kompakt SUV araçlar ile hemen hemen aynı görüntüye sahip olan Crossover araçların SUV araçlardan temel farkı yerden yüksekliğinin fazla olmaması ve hatchback araçlara daha yakın bir motor ve iç hacme sahip olmasıdır. 

Bu yazımızda SUV araç ne demek, SUV aracın avantajları neler ve bilmeniz gereken diğer tüm nokları sizler için yazdık. Siz de yazımızda belirttiğimiz bilgiler ışığında araç seçiminizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Tanoto’da portföyünde yer alan SUV araçların ve diğer binek araçların fiyatlarını öğrenmek için ise Tanoto fiyat listesine göz atabilirsiniz.

Araç seçimi yapmadan önce 8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilir, otomobil dünyasına dair bilinmesi gereken içeriklerimizin yer aldığı blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Diğer Blog Yazıları
Araç Motor Suyu Neden Eksilir?
Araç Motor Suyu Neden Eksilir?
Benzinli ve Dizel Araçlar Arasındaki 8 Fark
Benzinli ve Dizel Araçlar Arasındaki 8 Fark
8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır?
8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır?
Fiat Egea Otomatik Vites Nasıldır, Özellikleri Nelerdir?
Fiat Egea Otomatik Vites Nasıldır, Özellikleri Nelerdir?
EGR Valfi ve Arızaları : Motor Performansı ve Yakıt Verimliliği Üzerindeki Etkiler
EGR Valfi ve Arızaları : Motor Performansı ve Yakıt Verimliliği Üzerindeki Etkiler