Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır?

8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır?

Eğer yeni bir araç satın almak istiyorsanız, araç seçimi yaparken dikkate almanız gereken pek çok kriter bulunmaktadır. Hangi şehirde yaşadığınız, araç kullanımı için tercih ettiğiniz vites türü ve daha pek çok ayrıntı, hangi otomobil modelinin size daha uygun olacağına dair ipuçları taşımaktadır. 

Bu doğrultuda araç satın alma sürecine girmeden önce kullanım amacınız için en uygun olan aracı bulabilmek adına kendinize bazı sorular sormanızı ve araç seçimi yaparken bu sorulara verdiğiniz yanıtlara göre ilerlemenizi tavsiye ederiz. 

Sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda aracınızı seçerken izlemeniz gereken yol haritasına dair önerilerimizi sıralıyoruz. Buna ek olarak, aracınızı aldıktan sonra kış aylarında yola daha güvenli çıkmanız adına doğru araç lastiği seçmenize yardımcı olacak ipuçlarımızı da Aracınıza En Uygun Kış Lastiği Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. 

Doğru Araç Seçimi İçin Öneriler

1. Kullanabileceğiniz Vites Türünü Tercih Edin

vites topuzunu tutan adam

Araç seçimi yapmadan önce dikkate almanızda fayda sağlayacak en önemli kriterlerden bir tanesi, aracın hangi araç vites tipini kullanabileceğinizdir. Bu doğrultuda kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. 

Çünkü otomatik araçlara alıştıysanız manuel araç kullanmak sizin için daha zor olacaktır. Bu nedenle aracınızı seçerken bu ayrıntıyı unutmamalı, kararınızı bu doğrultuda vermelisiniz. 

Buna ek olarak, otomatik vites araçlar sürücülerine her ne kadar konforlu bir kullanım sağlıyor olsalar da bu araçların sürüş performansı manuel araçlara göre daha düşüktür. Ayrıca otomatik araçların yakıt tüketiminin manuel vitesli araçlara göre daha yüksek olması, seçiminizi etkileyecek bir başka ayrıntı olabilir. 

2. Araç Seçimi Yaparken Performansını Değerlendirin

Araç seçimi yaparken göz önünde durulması gereken bir diğer kriter ise satın aldığınız araçtan nasıl bir performans beklediğinizdir. Eğer çekiş gücü yüksek bir araca sahip olmak istiyorsanız, seçenekleriniz arasına aldığınız araçlarda performansı en çok etkileyen iki unsur olan tork ve beygir gücüne odaklanabilir, değerlendirmenizi buna göre yapabilirsiniz.

3. Doğru Gövde Tipini Seçmeye Çalışın 

aile arabasının bagajında oturan anne ve kız

Araç seçimi aşamasında unutulmaması gereken bir diğer adım da araçların sahip olduğu gövde tipi yani otomotiv dünyasında bilinen bir diğer tabiri ile aracın kasasının doğru seçilmesi. Tercihinizi etkileyecek en önemli detay ise hiç şüphesiz sahip olmak istediğiniz aracın büyüklüğü olacaktır. 

Hafif ticari araçlar hakkında bilgi edinmek için 7 Özelliği ile Hafif Ticari Araç Nedir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

4. Araç Hızını Unutmayın

hızlı giden araba

Araç seçiminde belirleyici rol oynayan bir diğer adım da aracınızda görmek istediğiniz hız performansına karar vermektir. Eğer trafik güvenliğini tehlikeye sokmayacak şekilde hız yapmayı seviyorsanız beygir gücü yüksek araç modellerine yönelebilirsiniz. 

5. Fiyat Aralığınızı Belirleyin

Satın alma kararınızı etkileyecek belki de en önemli faktörlerden bir tanesi de beğendiğiniz aracın fiyatıdır. Bu nedenle satın alacağınız araca karar vermeden önce kendinize bir bütçe aralığı belirlemeli, fiyatı bu aralıkta olan araçları değerlendirmeye tabi tutabilirsiniz. Böylelikle bütçenizi aşmadan sizin için en doğru araca sahip olabilirsiniz. 

Öte yandan markasına, modeline ve sahip olduğu özelliklere bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte genellikle ikinci el araçların sıfır kilometre araçlara göre daha uygun fiyatlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Eğer kısıtlı bir bütçeniz var ise sıfır kilometre araçlar yerine ikinci el araçları inceleyebilirsiniz. 

Buna ek olarak, seçtiğiniz aracı satın almak için yeteri kadar bütçeniz yok ise bankalar tarafından size sunulan kredi fırsatlarından yararlanabilirsiniz. 

Bu konuya dair ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz  2 Başlıkta Taşıt Kredisi Nasıl Verilir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

6. Beğenilerinizi Geri Plana Atmayın

ön taraftan fotoğrafı çekilmiş klasik araba

Araç seçiminde belirleyici kriter kimileri için bütçe iken bazıları için de kişisel zevklerdir. Spor araçlar mı daha çok ilginizi çekiyor yoksa lüks araçlar mı? Ya da tarzınız üstü kapalı araç modellerine mi daha yakın, açılır pencereli arabalara mı? 

Araç seçimi yaparken atacağınız adımlardan bir tanesi de bu sorulara yanıt bulmak olmalıdır. İçerisinde hem yakın hem de uzak yolları aşacağınız aracınızı sevmeniz ve modelini beğenmeniz, daha keyifli bir sürüş deneyiminin kapılarını aralayacaktır. 

7. Kullanım Sıklığınızı Doğu Değerlendirin

Satın alacağınız araca karar vermeden önce seçiminizi yaparken bir sonraki adımda “bu aracı ne sıklıkla kullanacağım” sorusunu sormanızı tavsiye ederiz. Eğer gündelik yaşantınız sırasında araç içerisinde sürekli seyir halinde olacağınızı düşünüyorsanız seçiminiz sırasında bu ayrıntıyı atlamamalısınız. 

8. Sağlamlığı Test Edin

araç seçimi için test sürüşü yapan ve direksiyonu tutan adam

Araç seçimi yaparken uygulamanız gereken son adım, değerlendirmeye tabi tuttuğunuz araçların güvenilirliklerini test etmek olmalıdır. Trafikte güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak adına, güvenilir markalara öncelik vermenizi tavsiye ederiz. 

Güvenlik konusunda yeterli donanıma sahip olan araçlar, trafikte karşılaşabileceğiniz riskleri de en aza indirger. Bu doğrultuda seçim yapacağınız araçları incelerken, araçta bulunan tüm güvenlik elemanlarını gözden geçirerek karar almanız öneririz. 

Eğer dilerseniz araç seçimi yaparken değerlendirdiğiniz araç seçeneklerini test etmek adına test sürüşleri gerçekleştirebilirsiniz.

showroomdaki arabalar

Kendinize sormanızı önerdiğimiz sorulara doğru yanıt verdiyseniz araç seçimi yaparken atmanız gereken tüm adımları başarıyla tamamlamışsınız demektir. Geriye sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda en doğru aracı seçmek ve güvenilir bir yetkili servisten satın almak kalıyor. 

Bu noktada Ford, Fiat, Dacia ve Renault markalarının hem otomobil hem de hafif ticari araçlarını satışa sunan, otomotiv sektörünün lider markası Tanoto’yu tercih edebilir, Tanoto tecrübesine güvenebilirsiniz. Araç satın almadan önce kullandığınız aracı satmak istiyorsanız aracınızın güncel değerini araç değerleme sayfamızdan öğrenebilirsiniz 

Randevu talepleriniz için iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz
Diğer Blog Yazıları
Soğuk Kış Günlerinde Pratik Araç Bakımı
Soğuk Kış Günlerinde Pratik Araç Bakımı
EGR Valfi Nedir? EGR Valfi Arıza Belirtileri ve Çözümleri
EGR Valfi Nedir? EGR Valfi Arıza Belirtileri ve Çözümleri
Kaporta Nedir? Kaporta Hasarı Onarılır Mı?
Kaporta Nedir? Kaporta Hasarı Onarılır Mı?
Amerikan Araba Markaları: Amerikan Arabaları Nasıldır?
Amerikan Araba Markaları: Amerikan Arabaları Nasıldır?
En İyi Aile Arabaları Hangileridir? Geniş Aileler İçin 8 Öneri
En İyi Aile Arabaları Hangileridir? Geniş Aileler İçin 8 Öneri