Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

En İyi Aile Arabaları Hangileridir? Geniş Aileler İçin 8 Öneri

En İyi Aile Arabaları Hangileridir? Geniş Aileler İçin 8 Öneri

Kalabalık aileler için araba seçimi, ailenin tüm üyelerine aradıkları konforu sunabilmesi noktasında kritik öneme sahiptir. Peki en iyi aile arabaları hangileridir? Aile arabası seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

İç hacminin geniş, bagaj hacminin ise yüksek olması aile arabalarında bulunması gereken başlıca özellikler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte aile arabası seçerken dikkate alınması gereken pek çok kriter ve bu kriterlere uygunluk taşıyan birçok araba modeli bulunmaktadır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda, aile arabası seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sıralıyor; geniş ailelerin tercih edebileceği araba modellerine yer veriyoruz. 

Buna ek olarak, araba satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. 

En İyi Aile Arabaları

1. Ford Mondeo 

Ford Mondeo

Hem tasarımı hem de özellikleri ile dikkat çeken araba markası Ford Mondeo, en iyi aile arabaları içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. 5 kişilik geniş bir iç hacme ve yüksek bagaj kapasitesine sahip olan Ford Mondeo, bunun yanı sıra Yokuş Kalkış Destek Sistemi ve Hız Kontrol Sistemi ile güvenli bir sürüş deneyimi vadetmektedir. 

2. Toyota Corolla Verso 

Aile arabası denildiğinde akla ilk gelen modellerden bir tanesi de Toyota ailesinin en çok tercih edilen araçlarından biri olan Toyota Corolla Verso’dur. İç hacmi oldukça ferah olan, bu yönü ile de kalabalık ailelere yol boyunca maksimum konfor sunan Toyota Corolla, rahat koltukları ile de dikkat çekmektedir.

3. Dacia Duster 

Dacia duster

Geniş bir iç hacme sahip olan araba markası Dacia Duster, 5 kişilik bir aile için ideal konforu sunan aile arabaları arasında yer almaktadır. Sahip olduğu teknolojiler ile hem yetişkinler hem de çocuklar için güvenli bir yolculuk deneyimi vadeden Romanya merkezli otomotiv markası Dacia’nın bu aracı, SUV olması nedeniyle özellikle seyahatler için ideal konfor sunmaktadır. 

4. Audi A4

Geniş aileler tarafından tercih edilebilecek sedan araç modellerinden biri olan Audi A4, sürüş rahatlığı sunan özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Otomotiv dünyasındaki yeniliklere hızla ayak uyduran otomobil markalarından biri olan Audi, A4 modelindeki acil frenleme sistemi, mevcut şerit takip yardımcısı ve yarı otonom sürüş modu ile hem sürücüsüne hem de araçta bulunan diğer kişilere aradıkları konforu sunmaktadır. 

5. Fiat Yeni Egea Cross

Fiat Egea Cross

Şık tasarımı ve fonksiyonel özellikleri ile Fiat markasının ailelere hitap eden araç modeli Yeni Egea Cross, en iyi aile arabaları arasında yer almaktadır. Klasik Egea ailesinin yenilenen aracı Egea Cross, yenilikçi stili ile dikkat çekmektedir.

Aracın ön kısmındaki full LED far teknolojisi, görüş açısını artırıp güvenli bir sürüş deneyimine olanak tanırken, otomobilin enerji tüketimini de azaltan bir detay olarak öne çıkmaktadır. 

6. Audi Q5 

Üst segment bir araç modeli olan Audi Q5, SUV olması nedeniyle geniş ailelerin kullanımı için gerekli konforu sağlayan bir araba modeli olarak tanımlanabilir. Geniş iç ve yüksek bagaj hacmine ek olarak, sürücüsüne sunduğu yüksek performans ile güvenli ve rahat bir yolculuk yapmayı mümkün hale getiren Audi Q5, fonksiyonel avantajlarının yanı sıra şık ve iddialı tasarımı ile de dikkat çekmektedir. 

7. Renault Yeni Koleos

Yeni Renault Koleos

Renault Koleos, her koşulda konfor mottosu ile en iyi aile arabaları arasında öne çıkmaktadır. Göz alıcı tasarımı ile dikkat çeken bu SUV model, hem uzunluk hem yükseklik hem de genişlik bakımından kullanıcılarını memnun etmektedir. 

Buna ek olarak, sürüş destek sistemleri sayesinde sürücülerine daha konforlu ve kolay bir yolculuk vadeden Renault Yeni Koleos, teknolojik donanımlarına ilave edilen “Visio System” sayesinde güvenli bir sürüş deneyiminin de kapılarını aralayarak hem uzun hem de kısa mesafeli yolculuklar trafikte karşılaşılabilecek tehlikelere karşı korumaktadır. 

8. Peugeot 5008 

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’un en gözde araç modellerinden biri olan Peugeot 5008, 7 kişilik bir SUV olarak özellikle de kalabalık ailelerin gözde araçlarındandır.  Geniş bagaj hacmi, şık tasarımı ve sürüşü keyifli hale getiren özellikleri ile dikkat çeken araç modeli Peugeot 5008, 2017 ve 2020 yıllarında “Yılın Otomobili” ödülüne de layık görülmüştür. 

En İyi Aile Arabası Nasıl Seçilir?

Yazımızın bir önceki bölümünde, sahip oldukları özellikler nedeniyle geniş aileler tarafından en çok tercih edilen araç modellerini sizler için listeledik. Peki aile arabası seçmeden önce dikkat edilmesi gereken temel ayrıntılar neler olabilir? 

Aracın Büyüklüğüne Karar Verin 

aile arabası ile seyahat eden aile

Bir yolculuk esnasında içerisinde aile üyelerinin hemen hemen hepsinin bulunacağı aile arabaları, herkese maksimum konfor sunması açısından yeterli büyüklükte olmalıdır. Bu doğrultuda eğer bir aile arabası almayı planlıyorsanız, aracın içerisine tüm aile üyelerinin sığıp sığmayacağından emin olmanız önemlidir. 

Öte yandan eğer bir bebeğiniz var ise seçmiş olduğunuz aracın, bebeğinizin araç koltuğunu ya da bebek arabasını taşıyıp taşımayacağına da dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu nedenle bir araç seçmeden önce aracın hem iç hacminin hem de bagajının aileniz ve ailenizin ihtiyaçları için yeterli büyüklükte olup olmayacağını değerlendirmelisiniz.

Güvenli Olmasına Özen Gösterin 

Ailenizin diğer üyeleri ile birlikte kullanacağınız aracınızın hem sizin için hem de çocuklarınız için gerektiği kadar emniyetli olması kritik öneme sahiptir. Bu nedenle yeni bir araç satın almadan önce, seçtiğiniz aracın gerçekten güvenli olup olmadığından emin olmanızı tavsiye ederiz. 

Bir aracın; 

Kolay Temizlenebilir Olmasına Dikkat Edin 

arabayı temizleyen çocuk

Özellikle küçük çocuğu olan ailelerin arabaları sık sık temizlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle eğer çocuğunuz var ise seçtiğiniz aracın içinin kolay temizlenebileceğinden emin olmanız gerekir. 

Hijyen ve sağlık açısından çok önemli olan koltuk ve halı döşemeleri, özellikle çocuklu aileler tarafından düzenli aralıklarla temizlenmelidir. 

Koltuk Sayısını İyi Değerlendirin 

Bir araçta bulunan koltuk sayısı ve buna bağlı olarak iç hacim genişliği araba satın almak isteyen aileler için oldukça önemlidir. Eğer büyük bir aile yapısına sahipseniz ve ailenizle birlikte sık sık seyahate çıkıyorsanız; aracınızın koltuk sayısını buna uygun biçimde değerlendirmenizi tavsiye ederiz. 

Genellikle beş kişilik koltukların bulunduğu araçların aileniz ile birlikte kullanımınız açısından yetersiz kalacağını düşünüyorsanız, katlanır koltuklarla birlikte altı ya da yedi koltuktan oluşan SUV araçları inceleyebilirsiniz. 

Bütçenize Uygun Bir Aile Aracı Tercih Edin 

en iyi aile arabaları arasından Fiat Egea Cross'un tekerlekleri

Aile aracınızı seçerken, aracın tüm maliyetlerini göz önünde bulundurmalı; bütçenizi aşmayacak bir araçta karar kılmalısınız. Bu doğrultuda aracın maliyet hesaplamasını yaparken; aracın vergilerini, tüketeceği yakıt miktarını, olası araba arızalarını ve buna benzer diğer masrafları değerlendirebilirsiniz. 

Bir aracın yıllık masraf kalemlerine dair bilgi edinmek isterseniz, Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. 

Otomotiv sektörünün öncü markası Tanoto ailesi olarak bu içeriğimizde, geniş ailelere konfor sunacak en iyi aile arabalarına ve aile aracı olarak tercih edilen araçlarda bulunması gereken özelliklere değindik. 

Araç dünyasına dair merak edilen daha pek çok içerik için Tanoto blog sayfasını da sık sık ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yeni aracınıza karar vermeden önce araç değerleme sayfamızdan kullandığınız aracın değerini öğrenebilir, Tanoto’da yer alan binek ve ticari araçların fiyatlarını öğrenmek için ise Tanoto fiyat listesini inceleyebilirsiniz
Diğer Blog Yazıları
En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri
En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri
EGR Valfi Nedir? EGR Valfi Arıza Belirtileri ve Çözümleri
EGR Valfi Nedir? EGR Valfi Arıza Belirtileri ve Çözümleri
Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır? Yaz Lastiği Hakkında
Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır? Yaz Lastiği Hakkında
Test Sürüşü Nedir? Neden Önemlidir?
Test Sürüşü Nedir? Neden Önemlidir?
Hararet Göstergesi Neden Düşer?
Hararet Göstergesi Neden Düşer?