Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

Test Sürüşü Nedir? Neden Önemlidir?

Test Sürüşü Nedir? Neden Önemlidir?

Beğendiğiniz otomobilin ihtiyaç ve beklentilerinizi gerçek anlamda karşılayacağından emin misiniz? Aracın özellikleri otomobil kullanma sıklığınız ile örtüşüyor mu? Peki aracın maliyeti araç alımı için ayırdığınız bütçeye uygun mu? Aslında tüm bu soruların yanıtı, test sürüşü nedir sorusu ile yakından ilişkili… 

Sürücülerin araç satın almadan önce seçtikleri arabayı denemeleri; uzun vadede bu araçtan memnun olup olmayacaklarını anlamalarına yardımcı olması noktasında epey önemlidir. Bu yüzden hem sıfır hem de ikinci el araç alımında test sürüşü olmazsa olmazlardan bir tanesidir. 

Otomotiv sektörünün lider markası Tanoto ailesi olarak bu yazımızda test sürüşü nedir sorusunu yanıtlıyor; test sürüşü deneyiminin önemine ilişkin ayrıntıları sıralıyoruz. 

Buna ek olarak araç satın almadan önceki sürece dair bilmeniz gerekenler için Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. 

Test Sürüşü Nedir? 

test sürüşü yapan adam

Bir çeşit deneme sürüşü olarak da ifade edebileceğimiz test sürüşü kavramı, satın almak istediğiniz aracın özelliklerini daha yakından tanımanıza yardımcı olacak bir sürüş deneyimidir.

Yani test sürüşü nedir sorusunu, seçtiğiniz aracı incelemek adına yapacağınız deneme sürüşleri olarak ifade etmek doğru olacaktır. Test sürüşlerinde aracın özelliklerini yakından tanıyabilir, araç özellikleri ile kullanım alışkanlıklarınızın örtüşüp örtüşmediğini anlayabilirsiniz. 

Test sürüşü prosedürleri, sıfır ve ikinci el araçlar için ayrı şekillerde gerçekleştirildiğinin de altını çizmekte fayda var. Eğer sıfır araç satın almak istiyorsanız aracın yetkili satıcısı ile görüşerek test sürüşü için randevu talep edebilir, randevu tarihi ve saatinde araç ile test sürüşü yapabilirsiniz. 

İkinci el araçlarda test sürüşü yapmak için ise araç satıcısının onayı şarttır. Eğer aracı satan kişi araç ile test sürüşü yapılmasını kabul ettiyse, karşılıklı anlaşma çerçevesinde sürüş gerçekleştirilebilir. Bu noktada özellikle ikinci el araç satın almadan önce araçtaki olası problem ve arızaları görebilmek açısından test sürüşünün kritik önem arz ettiğini de belirtelim. 

Test sürüşü nedir sorusunu yanıtladık. Peki ama test sürüşünün avantajları nelerdir? Test sürüşü sırasında nelere dikkat edilmelidir? Yazımızın devamında tüm bu sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. 

Öte yandan hafif ticari araç nedir merak ediyorsanız, 7 Özelliği İle Hafif Ticari Araç Nedir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Test Sürüşünün Avantajları

aracını test eden kadın

Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi test sürüşü, seçmiş olduğunuz sıfır ya da ikinci el aracın size uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olan temel deneyimlerden bir tanesidir. 

Test sürüşü yaparak, seçtiğiniz aracın donanımı ve ergonomik özellikleri hakkında fikir edinebilirsiniz. Öte yandan test sürüşü sayesinde aracın iç hacminin sizin fiziksel yapınıza ya da ailenize uygun olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Test sürüşünün diğer avantajlarını ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

Sonuç olarak test sürüşü, aracın size ve ailenize uygun olup olmadığı konusunda çok daha ayrıntılı bilgi edinmenize yardımcı olacak; aracın beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağına dair aklınızda dolaşan soru işaretlerine yanıt verecektir. 

Test Sürüşünde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Satın almak istediğiniz aracın içinde rahat ve güvenli olup olmayacağınızı anlamanızı sağlayan test sürüşleri esnasında bazı ipuçlarına dikkat ederek deneme sürüşünden çok daha etkili bir şekilde yararlanabilirsiniz. 

Peki ama test sürüşü sırasında hangi noktalara dikkat edilmelidir? İşte cevabı! 

1. Kişisel Eşyalarınızı Yanınızda Bulundurun 

test sürüşünden önce araç içerisinde şarja takılan telefon

Satın alacağınız aracın teknik özellikleri kadar önemli olan bir diğer ayrıntı da araçta kişisel eşyalarınıza uygun yer olup olmadığıdır. Bu doğrultuda test sürüşü yaparken cep telefonu ya da cüzdan gibi yanınızdan ayırmadığınız kişisel eşyalarınızı da almanızı tavsiye ederiz. 

Aracın içinde bu tür eşyalar için uygun yer olup olmadığını kontrol edebilir, aracın size uygun olup olmadığına dair fikir edinebilirsiniz. 

2. Ses Sistemini Test Edin 

Eğer araç kullanırken bir şeyler dinlemekten hoşlanıyorsanız seçmiş olduğunuz otomobilin ses sisteminin kalitesi sizi etkileyecektir. Test sürüşü ise bu tür özelliklerin kontrolü için idealdir. 

Örneğin aracın radyosunu açabilir, ses performansının sizi nasıl etkilediğine bakabilirsiniz. Öte yandan eğer telefondan müzik dinliyorsanız telefonu otomobilin bluetooth sistemine bağlayabilir, hızını test edebilirsiniz. 

3. Aracın Rahatlığını Keşfedin

aracın aynasını ayarlayan kadın sürücü

Test sürüşünün temel mantığını oluşturan konulardan biri aracın sürücüye aradığı rahatlığı sunup sunmadığını anlamaya yardımcı olmaktır. Bu anlamda sizler de test sürüşü sırasında buna dikkat etmeli, aracın rahatlığını ayrıntılı olarak kontrol edebilmelisiniz. 

4. Araç Klimalarını Kontrol Edin 

Özellikle uzun yol yapıyorsanız aracın yeterli havalandırma sistemine sahip olması son derece önemlidir. Bu nedenle test sürüşü esnasında otomobilin klimalarını kontrol edebilir, ısınma sürelerini ve kullanıcı dostu olup olmadığını gözden geçirebilirsiniz. 

5. Test Sürüşü İçin Akşam Saatlerini Tercih Edin

akşam saatlerinde yol ışıkları

Test sürüşü için ideal zaman diliminin akşam saatleri olduğunu söylemek yanlış olmaz çünkü akşam saatlerinde araç ışıklarının performansını anlamak daha kolaydır. Gece yaptığınız test sürüşünde olabildiğince karanlık ve güvenli yolları tercih ederek aracın yolu nasıl aydınlattığını görebilir, sizin için yeterli olup olmadığına karar verebilirsiniz. 

6. Araç Performansını Test Edin 

Performans testi, aracın size uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak en önemli bölümü oluşturuyor. Bu nedenle test sürüşü sırasında aracın performansını kontrol etmeyi atlamamalısınız. Performans testi sırasında: 

7. Aracı Boş Yolda Kullanın 

araç içi görünümü

Satın almak istediğiniz aracın sürüşünü test ederken aracı gürültünün az olduğu, boş bir yolda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle araçtan çıkan seslere odaklanabilir, sizi rahatsız edecek bir ses olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

8. Aracın İç Hacmini Değerlendirin 

Eğer aracı ailenizin diğer üyeleri de kullanacaksa ya da kalabalık bir aileye sahipseniz, aracın yalnızca sizi değil aile üyelerinizi de memnun etmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu anlamda siz sürücü koltuğunda aracı kullanırken araçtaki diğer kişilere rahat edip etmediklerini sorabilirsiniz. 

Buna ek olarak eğer bebek koltuğunda seyahat eden bir bebeğiniz var ise aracın arka koltuklarının onun rahatlığı ve güvenliği için uygun olup olmadığını da gözden geçirebilirsiniz. Test sürüşü sırasında bebek arabasını ve bebek koltuğunu da yanınızda götürebilir, aracınıza uygunluğunu test edebilirsiniz. 

Bu yazımızda sizler için test sürüşü nedir sorusunu yanıtlayarak test sürüşünün avantajlarına ve test sürüşü esnasında dikkat etmeniz gerekenlere değindik. Eğer yakın zamanda bir araç satın almayı düşünüyorsanız öncesinde test sürüşü yaparak aracın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. 

Son olarak Ford, Fiat, Renault ve Dacia markalarının otomobil ve hafif ticari araç ihtiyaçları için Tanoto kalitesine güvenebileceğinizin altını çizelim. Bu araçların test sürüşünü yapmak için hemen randevunuzu oluşturabilir, size uygun bir tarihte sürüşünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Diğer Blog Yazıları
Araba Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?
Araba Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?
Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir?
Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir?
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında
SUV Araç Ne Demek? Açılımı Nedir? SUV Araçlar Hakkında
Motor Arıza Lambası Nedir, Neden Yanar?
Motor Arıza Lambası Nedir, Neden Yanar?
Soğuk Kış Günlerinde Pratik Araç Bakımı
Soğuk Kış Günlerinde Pratik Araç Bakımı