Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır? Yaz Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır? Yaz Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yıl boyu değişen hava, sürüş deneyimimizi de oldukça fazla etkiler. Mevsimsel şartlara uygun lastik kullanmak, kötü bir tecrübeden kaçınmanızı sağlarken aynı zamanda sürüş deneyiminizi daha iyi hale getirir. Bu yüzden yaz mevsiminin de gelmesiyle birlikte yaz lastiği ne zaman takılır ve yaz lastiğine geçerken nelere dikkat edilmeli konularında sürücülerin bilgi sahibi olması önemlidir. 

Ülkemizde sadece kış lastiği takmak yasal olarak zorunluluktur. 1 Aralık -1 Nisan tarihleri arasında  zorunlu olarak kış lastikleri, hava derecesi 7'nin üzerindeyken yaz lastikleri ile değiştirilebilir. Güvenli bir sürüş deneyimi için hava koşullarına dikkat etmeli ve lastik değişimlerini doğru tarihlerde yapmaya özen göstermelisiniz.  
Kış lastiği konusunda aklınıza takılan sorular için Aracınıza En Uygun Kış Lastiği Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Otomotiv sektörünün lider markası Tanoto olarak hazırladığımız bu yazımızda yaz lastiği ne zaman takılır, yaz lastiği hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Yazımızı okuduktan sonra keyifli yaz seyahatlerinize tam anlamıyla hazır olacaksınız.

elinde araba lastiği taşıyan tamirci

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır?

Yaz lastiği takmanın yasal bir zorunluluğu olmadığı için takmanız gereken belirli bir günü yoktur. Ama daha önce de söylediğimiz gibi, sürüş deneyiminiz için en önemli unsur, bulunduğunuz şehirdeki hava ile uyumlu en iyi lastiklere sahip olmaktır. Bu sebeple yaz lastiklerini ne zaman takacağınızı hava koşullarına göre planlamanızı öneriyoruz. 

Türkiye dört mevsimin aynı anda yaşanabildiği, hava koşullarının şehirden şehire farklılık gösterebildiği bir ülkedir. Örneğin; Sivas’ta hava 0 derecenin altında iken İzmir, yaz lastiği takmanın minimum gereksinimi olan 7 derecenin üzerinde olabilir. Bu nedenle yaz lastiği takmak için yasal olarak belirli bir tarih belirlemek ideal değildir. Havalar ısınmaya başladığında kış lastikleriyle olan sürüş deneyiminizi dikkate almalı ve yaz lastiği ile değiştirip değiştirmemeye karar vermelisiniz.

Yaz lastikleri kuru ve sıcak havalardaki uygun zemin şartlarına göre tasarlanmıştır. Kış lastikleri de aynı şekilde soğuk, yağışlı ve kaygan zemin şartlarına göre dizayn edilmiştir. Bu sebeple yaz ve kış lastiklerini doğru zamanda değiştirmemek güvenli sürüş deneyiminizi olumsuz yönde etkileyebilir.

4 adet lastik ve 1 lastiği elinde tutan insan eli

Kış ve Yaz Lastiği Değişimi Neden Önemlidir?

Yaz lastikleri kuru ve sıcak havalardaki uygun zemin şartlarına göre tasarlanmıştır. Kış lastikleri de aynı şekilde soğuk, yağışlı ve kaygan zemin şartlarına göre dizayn edilmiştir. Bu sebeple yaz ve kış lastiklerini doğru zamanda değiştirmemek güvenli sürüş deneyiminizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Doğru mevsimde doğru lastiği kullanmanın bir diğer önemi de yakıt verimliliğidir. Çünkü yazın kış lastiği, kışın yaz lastiği kullanmak sadece sürüş güvenliğinizi tehlikeye atmakla kalmaz, aracınızın yere çok fazla veya çok az tutundukça tekerlek dönüş sayısı gibi değerlerini değiştirir ve yakıt tüketimi önemli ölçüde arttırır..

Yaz lastiği ne zaman takılır ve neden önemlidir sorularının cevabını verdiğimize göre yaz lastiği seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair ayrıntılara geçebiliriz.

Yaz Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilir?

lastik alışverişi yapan iki insan ve lastikler

Yaz lastikleri kış hariç her mevsime uygun olarak tasarlanmış oldukları için doğru hava şartında kullanıldığında mükemmel bir performans üretirler. Özel lastik sırtı desenleri ve sırt bileşimleri sayesinde ıslak ve kuru yollarda yüksek kavrama seviyeleri sağlarlar. Yaz lastikleri ayrıca virajlarda yüksek stabilite ve sıcak yaz aylarında optimum kilometre performansı sağlar. Bu, sıcak aylarda aracınızı hem kuru hem de ıslak, kaygan zeminli yollarda güvenle kullanabileceğiniz anlamına gelir.Tüm bu harika özelliklerden yararlanmak için en iyi lastiği bulmalı ve aracınıza takmalısınız.

Peki yaz lastiği almadan önce nelere dikkat etmelisiniz? Hadi hep birlikte inceleyelim.

1. Lastik Boyutlarına Dikkat Edin

araba lastiğinin yanak bölgesini gösteren tamirci

Aracınız için izin verilen lastik boyutları kullanma kılavuzunda belirtilmiştir. Kullanma kılavuzunuzu bulmakla uğraşmak istemiyorsanız, sürücü koltuğunun yanındaki kapı pervazındaki veya benzin deposu kapağının iç kısmındaki bilgi etiketine bakabilirsiniz. Burada hem lastiklerin boyutları hem de lastiklere uygulamanız önerilen basınç seviyelerini görebilirsiniz.

Lastiklerin yanak olarak adlandırılan bölgesinde yer alan ölçülerinin kendi aracınıza uygun olan ölçülerle uyup uymamasını kontrol etmelisiniz. Bu bölgede yer alan taban genişliği, yanak yüksekliği, jant çapı, taşıma kapasitesi, hız endeksi ve üretim tarihi, lastik seçimi yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bilgilerdir.

2. Sırt Desenini Atlamayın

lastiklerin sırt deseni

Toplamda binek araba lastikleri için üç tip sırt deseni vardır: simetrik, yönlü ve asimetrik. Bu bölgeler lastiğin yol ile temas eden kısmı olduğu için aracınıza ve sürüşünüze en uygununu seçmeniz kaliteli bir sürüş deneyimi için oldukça önemlidir.

Birincisi, en uygun fiyatlı küçük boyutlu lastiklerde daha sık görülür. Bu tip lastikler, nispeten yüksek gürültü emisyonu ve ortalama çekiş ile karakterize edilir. Ancak bu tür lastikleri aracınızda istediğiniz şekilde döndürerek eşit aşınma sağlayabilirsiniz. 

Asimetrik sırt deseni ise, temas alanından suyu daha iyi uzaklaştırır ve çoğu durumda simetrik sırt deseninden daha sessizdir. Bununla birlikte, mükemmel yol tutuş sağlayan en sessiz lastikler, asimetrik sırt desenine sahip lastiklerdir. Bu tür lastiklerle, sırt deseninin tamamı maksimum verimlilikle çalışır.

Yönlü desene sahip olan lastikler ise yaz lastiği kullanırken karşılaşabileceğiniz yağmurlu havalarda sağlam bir yol tutuş sağlar. 

3. Uzun Ömürlü Lastik Tercih Edin

lastikleri inceleyen müşteri ve satıcı

Uzun ömürlü, iyi bir lastik seçimi, yalnızca lastik maliyetlerinizi düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yakıt verimliliğinize de katkıda bulunur. Kaliteli ve iyi bir lastik satın alarak harika bir sürüş deneyimine sahip olmanın yanı sıra, yakıttan tasarruf ederek daha uzun ömürlü lastikler kullanabilirsiniz. 

Aynı zamanda ilk maddemizde belirttiğimiz lastiklerin yanak isimli kısmında bulunan bilgilerden üretim tarihini lastik alırken mutlaka kontrol etmelisiniz. Daha yakın tarihli üretime sahip lastikleri tercih etmek uzun ömrlü kullanımın en önemli anahtarlarındandır.

Yağmur hava şartlarıyla sadece aracınızda kış lastiği varken karşılaşmayacağınız için yıl içerisinde ıslak zeminli yolda ihtiyacınız olduğunda iyi performans gösteren bir lastiğe ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Yaz lastiklerini yılın yarısından fazlasında kullanacağınız için en iyi kaliteye sahip lastiği tercih etmelisiniz.

Yaz Lastiklerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

lastik şişiren tamirci

Peki gelin bir de yaz lastiklerini satın aldıktan sonra korumak ve ömrünü uzatabilmek için araç sahiplerinin yapabileceklerine bakalım.

Yaz lastiği ne zaman takılır sorusuna cevap vermeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Artık yaz lastiklerini ne zaman takacağınızı, nasıl seçeceğinizi ve uzun ömürlü olmaları için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Diğer Blog Yazıları
Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir?
Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir?
Arabada Tork Nedir? Ne İşe Yarar?
Arabada Tork Nedir? Ne İşe Yarar?
Hibrit Arabalar Nedir? En İyi Hibrit Araba Modelleri
Hibrit Arabalar Nedir? En İyi Hibrit Araba Modelleri
En İyi Aile Arabaları Hangileridir? Geniş Aileler İçin 8 Öneri
En İyi Aile Arabaları Hangileridir? Geniş Aileler İçin 8 Öneri
Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler