Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

Fiat Egea Otomatik Vites Nasıldır, Özellikleri Nelerdir?

Fiat Egea Otomatik Vites Nasıldır, Özellikleri Nelerdir?

Otomotiv piyasasını farklı segmentlerde araç seçenekleri ile buluşturan Fiat ailesinin en sevilen ve en çok tercih edilen araç modellerinden biri hiç kuşkusuz Egea. Peki 2022 yılı itibariyle satışa sunulması planlanan Fiat Egea otomatik nasıl? Sürücüleri memnun edeceği düşünülen bu araçların  teknik özellikleri nelerdir? 

İtalya merkezli otomobil üreticisi Fiat tarafından üretilen hemen her araç, otomotiv dünyasında büyük ses getiriyor. Kullanıcılarının rahatlık beklentisini karşılaması, yakıt tasarrufu sağlaması, şık tasarımı ve daha farklı özellikleri; Fiat markasını hem dünya genelinde hem de Türkiye’de tercih edilir kılıyor. 

Bu doğrultuda bizler de otomotiv sektörünün öncü markası Tanoto ailesi olarak bu içeriğimizde, 2022 yılında araç kullanıcılarının yeni gözdesi olacağı düşünülen Fiat Egea otomatik şanzımanı yakın takibimize alıyor; araç ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıt buluyoruz. 

Araç İnceleme: Fiat Egea Otomatik Nasıl?

fiat egeanın ön yüz tasarımı11 Temmuz 1899 yılında Giovanni Agnelli tarafından Torino’da kurulan Fiat, 2022 yılı itibariyle halihazırda üretime devam eden ve üretimi durdurulmuş 124 araç modeline sahip olan bir otomobil markasıdır.

Fiat’ın en sevilen ürün modellerinden biri olan Egea, Bursa TOFAŞ fabrikasında üretilmesine ek olarak 40’a yakın ülkeye ihracatı yapılan bir otomobildir. Son yıllarda Türkiye’de en çok tercih edilen otomobil markalarından biri olan Fiat, her geçen gün kendini yenilemeye; yüksek performanslı ve çevre dostu araç modelleri üretmek adına çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. 

Geçtiğimiz yıl dördüncü gövde tipi “Yeni Egea Cross” ile ödül alan Fiat, 2022 yılı itibariyle satışa sunulacağı duyurulan otomatik şanzıman özellikli araç modeli ile otomobil dünyasında ses getirmiştir. 

Peki Fiat Egea otomatik vites nasıldır? Fiat markası ve sürücüler tarafından en çok tercih edilen modeli Fiat Egea hakkında merak edilenlere kısaca değindikten sonra dilerseniz gelin şimdi de, Fiat Egea otomatik vites ile ilgili önemli ayrıntıları mercek altına alalım. 

Fiat Egea Otomatik Şanzıman Gövde Tipleri 

fiat egea  

Fiat Egea otomatik nasıl sorusunu yanıtladığımız içeriğimizde ilk olarak otomatik şanzıman seçeneğinin hangi gövde tiplerinde olduğunu ele alalım. Fiat markası, otomatik vites seçeneğinin tüm gövde tiplerinde satışa sunulacağını duyurmuştur. 

Bu doğrultuda, dizel otomatik şanzıman seçeneğinin yer alacağı gövde tiplerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

Fiat Egea Sedan 

Fiat Egea Station

Fiat Egea Cross

Fiat Egea Hatchback

Fiat Egea Otomatik Vites Motor Tipi 

Fiat egea ön yüz tasarımı

2022 yılında satışa sunulması beklenen Fiat Egea otomatik vites özellikli araçların motor özellikleri de dikkat çekiyor. Multijet motor tipine sahip olan Fiat Egea otomatik şanzımanın sahip olduğu multijet motor hacmi ise 1.6’dır. 

Yakıt tüketiminin diğer motor tiplerine göre çok daha düşük olduğu bilinen multijet motorların bu özellikleri ile son derece çevreci olduğu bilinir. Bu doğrultuda Fiat Egea’nın otomatik vites araçlarının da aynı özelliğe sahip olduğunu söylemek mümkün. 

Fiat Egea Otomatik Vites Beygir Gücü 

Beygir gücü ya da bilinen diğer ismi ile horsepower, aracın motor gücünü belirleyen özelliktir.  Bir aracın beygir gücünün ve ağırlığının birbirini tamamlıyor olması, performasının da yüksek olduğu anlamına gelir. 

Fiat Egea’nın otomatik şanzıman özellikli araçlarında bulunacağı belirtilen beygir gücü ise 130’dur. 

Fiat Egea Otomatik Şanzıman Tipi 

2022 yılı itibariyle satışa çıkacağı belirtilen Fiat Egea dizel otomatiğin şanzıman tipi, hızlı kavramalı bir şanzıman sistemidir. Dual Clutch Transmission ya da kısaltılmış hali ile DCT olarak da bilinen bu şanzıman tipi, araç kullanıcılarına oldukça konforlu bir sürüş deneyimi sunar.

Oldukça hızlı vites geçişleri yapabilen DCT şanzımanlar, performans düşmesi ve yakıt kaybını da minimize eder. 

DCT şanzıman tipine sahip araçların bir diğer özelliği de aracın debriyaj kullanımına gerek kalmadan manuel olarak da çalışabilmesidir. Yani aracın sahip olduğu şanzıman, sürücünün debriyajı kullanmasına gerek kalmadan vites değişimini çok hızlı bir biçimde gerçekleştirmeyi  kılmaktadır. 

fiat egea

Fiat Egea otomatik nasıl sorusunu yanıtlayarak Fiat’ın DCT şanzıman tipine sahip yeni araç modelleri ile ilgili önemli noktalara kısaca değindik. Son olarak, Fiat markasının en yeni araç modellerini, kampanyalı fiyat seçenekleri ile Tanoto’da bulabileceğinizin de altını çizelim. 

Araç satın almadan önce kredi imkanlarından faydalanmak isterseniz, Tanoto’nun Kredi Hesaplama Aracı’nı kullanabilirsiniz. 

Son olarak, araç seçimi yapmadan önce hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiği hakkında fikir edinmek isterseniz, 8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir: 
Diğer Blog Yazıları
EGR Valfi ve Arızaları : Motor Performansı ve Yakıt Verimliliği Üzerindeki Etkiler
EGR Valfi ve Arızaları : Motor Performansı ve Yakıt Verimliliği Üzerindeki Etkiler
En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri
En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri
Yakıt Tasarrufu Nedir? Yakıt Tasarrufu İçin 8 Öneri
Yakıt Tasarrufu Nedir? Yakıt Tasarrufu İçin 8 Öneri
ÖTV Muafiyeti Nedir? ÖTV Muafiyeti Nasıl Alınır?
ÖTV Muafiyeti Nedir? ÖTV Muafiyeti Nasıl Alınır?
Elektrikli Araç Nedir? Nasıl Çalışır?
Elektrikli Araç Nedir? Nasıl Çalışır?