Fiyat Listesi

FİYAT LİSTESİ

Test Sürüşü

TEST SÜRÜŞÜ

Kredi Hesapla

KREDİ HESAPLA

Servis Randevusu

SERVİS RANDEVUSU

Araç Değeri Öğren

ARACININ DEĞERİNİ ÖĞREN

ÖTV Muafiyeti Nedir? ÖTV Muafiyeti Nasıl Alınır?

ÖTV Muafiyeti Nedir? ÖTV Muafiyeti Nasıl Alınır?

ÖTV muafiyeti nedir?  Özel Tüketim Vergisi olarak da bilinen ÖTV muafiyeti nasıl alınır? ÖTV muafiyeti neye göre belirlenir? Tüm bu sorular, araç satın almak isteyen engelli bireylerin ya da engelli bir yakını olanların araştırdığı ve yanıt aradığı konular arasında yer alıyor. 

Ülkemizde 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilen ve yürürlüğe konulan Özel Tüketim Vergisi, çeşitli ürünlerin satışından sonra belli bir oranda alınan vergi türlerinden biridir. Peki ama, Özel Tüketim Vergisinden muaf olmak ne anlama gelir? 

Otomotiv sektörünün lider markası Tanoto ailesi olarak bu yazımızda, ÖTV muafiyetine dair en çok merak edilen sorulara ışık tutuyoruz. Yazımızı sonuna dek okuyarak bu konuya dair kendiniz ya da bir yakınınız için faydalanabileceğiniz soruların yanıtını bulabilirsiniz. 

Buna ek olarak, bir aracın yıllık masrafları hakkında bilgi edinmek isterseniz Bir Aracın Yıllık Masraf Kalemleri Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. 

ÖTV Muafiyeti Nedir? 

engelli araç park alanı

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi Özel Tüketim Vergisinin kısaltılmış hali olan ÖTV, pek çok mal ve hizmetin satışında ödenmesi zorunlu tutulan bir harcama vergisidir. Devletin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Özel Tüketim Vergisinin hangi ürün ve hizmetlerde geçerli olacağı ise kanunlar çerçevesinde belirlenmiş durumdadır. 

Buna göre, beyaz eşya ürünleri, alkol ve sigara, akaryakıt, araçlar ve buna benzer ürünlerin satışında Özel Tüketim Vergisinin ödenmesi de zorunlu kılınmıştır. Özel Tüketim Vergisinin ödenmesi noktasında indirim ya da muafiyet gibi çeşitli istisnai durumlar da görülebilir.

Bu doğrultuda ÖTV muafiyeti nedir sorusu adından da anlaşılacağı üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak bu vergiden muaf tutulmak olarak yanıtlanabilir. ÖTV vergisinden muaf olabilmek için devlet tarafından belirlenen çeşitli koşulların sağlanıyor olması gerekir. 

araç direksiyonu

Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak araç satın almak isteyen kişilerde fiziksel engel şartı aranır. Buna ek olarak, şehit yakını olan kişiler de ÖTV indiriminden faydalanabilmektedir.  

ÖTV vergi muafiyeti ile ilgili altı çizilmesi gereken bir başka ayrıntı da otobüs, dolmuş, taksi, kamyon ve kamyonet türevi ticari araçların Özel Tüketim Vergisi’nden muaf tutulduğudur.

Sözünü etmiş olduğumuz koşulları karşılayan alıcılar, ÖTV muafiyetinin bir kısmından ya da tamamından faydalanabilmektedir. Peki ÖTV’den muaf araç satın almak isteyen kişiler için belirlenen şartlar nelerdir? Yazımızın bundan sonraki bölümlerinde bu sorunun yanıtını bulabilirsiniz. 

Öte yandan, araç satın almadan önce hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini 8 İpucuyla Araç Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Engelli Bireylerde ÖTV Muafiyeti Neye Göre Belirlenir? 


anahtarı karşısındakine uzatan adam

Özel Tüketim Vergisinin muaf tutulması ile alakalı akıllarda dolaşan ve netleştirilmesi gereken en önemli sorulardan bir tanesi de ÖTV muafiyetinin neye göre belirlendiğidir. Daha önce de belirttiğimiz üzere ÖTV muafiyetinden yararlanabilmek için şehit yakını olmak, belli bir oranda fiziksel engeli bulunmak ya da ticari araç satın alıyor olmak gerekir. 

İyi ama, ÖTV muafiyeti olmayan bir araca sahip olmak isteyen engelli bireylerde aranan şartları detaylı olarak incelemek gerekirse bu hususta hangi konular önem arz eder? 

Şehit Ailelerine ÖTV Muafiyeti Sağlanıyor Mu? 

Şehit aileleri de araçlarda ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedir. Fakat bu noktada ÖTV’siz araç satın alabilmek için aranan şartlardan birinin de şehidin birinci dereceden yakını olması gerektiğinin altını çizmek gerekiyor. 

ÖTV Muafiyetli Aracı Kimler Kullanabilir? 

ÖTV muafiyeti ile alakalı merak edilen bir başka konu da, ÖTV muafiyetli aracı kimlerin kullanabileceğidir. Kara Yolları Trafik Yönetmeliğine göre belirlenen ÖTV muafiyetli aracın kimler tarafından kullanabileceğini aşağıdaki gibi listelemek mümkündür: 

ÖTV Muafiyeti Nasıl Alınır?

ötv muafiyetini araştıran adam

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ÖTV muafiyeti, şehit ailelerine ve %90 ve üzeri engeli bulunan bireylere tanınmış bir haktır. Peki ÖTV muafiyeti nasıl alınır? Bu konu iki ayrı başlıkta incelenebilir. 

Şehit Aileleri için ÖTV Muafiyeti Nasıl Alınır?

ÖTV muafiyetli otomobil satın almak isteyen şehit ailelerinin ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan “Malullük Durum Belgesi” almaları gerekir. Buna ek olarak ailenin, şehide ait “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi” alması da zorunlu tutulmuştur. 

Bu belgeler ve ÖTV muafiyetinden faydalanmak isteyen kişilerden istenen diğer belgeler ile birlikte Gümrük İdaresine ibraz edilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda, eğer herhangi bir eksik ya da yanlış belge yok ise gümrük idareleri araç satış işlemlerini ÖTV muafiyetini gözeterek uygularlar. 

Engelli Bireyler Tarafından ÖTV Muafiyeti Nasıl Alınır? 

ÖTV muafiyetinden faydalanmak isteyen engelli bireylerin ÖTV istisnasından faydalanmak için yapması gerekenler aşağıdaki gibidir: 

ÖTV’siz Alınan Araçlar Satılabilir Mi? 

Özel Tüketim Vergisi muafiyeti ile alınan araçlar, satış işlemleri gerçekleştikten sonra 5 yıl boyunca satışa çıkarılamaz. Buna rağmen eğer aracın satılması isteniyorsa bu durumda satış işlemleri gerçekleştirilmeden önce aracın ÖTV tutarının ödenmesi zorunlu tutulmuştur. 

Buna ek olarak, eğer ÖTV muafiyeti ile satın alınan bir aracın aldığı ağır hasar nedeniyle trafiğe çıkması yasaklanmışsa bu durumda Özel Tüketim Vergisi olmaksızın yeni bir araç satın almak mümkündür. 

ÖTV Muafiyeti ile Alınabilecek Arabalar

araç kullanan engelli kadın

ÖTV muafiyeti nedir konusunu merak eden kişilerin bu konuya dair yanıt aradığı bir başka soru da ÖTV muafiyeti ile alınabilecek arabaların hangileri olduğudur. ÖTV muafiyeti ile alınabilecek araçların sahip olması gereken özellikler aşağıdaki gibi listelenebilir: 

Buna ek olarak, binek otomobillerin tümünde belirlenen üst sınır 450.500 TL’dir. ÖTV muafiyeti hesaplanırken, hem ÖTV hem de diğer vergi tutarlarının eklendiğinde elde edilen bedelin bu rakamın altında kalması gözetilir. 

Bu içeriğimizde sizler için ÖTV muafiyeti nedir sorusunu ve araçlarda ÖTV muafiyetine dair merak edilenleri tüm ayrıntıları ile ele aldık. Son olarak, ÖTV muafiyetli en uygun araç seçenekleri için Tanoto ailesini güvenle tercih edebileceğinizin de altını çizelim. 

Tanoto’nun kampanyalı araç fiyatları için vakit kaybetmeden iletişime geçebilir, binek ve ticari araçların fiyatlarını öğrenmek için fiyat listesini inceleyebilirsiniz

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir: 
Diğer Blog Yazıları
Kaporta Nedir? Kaporta Hasarı Onarılır Mı?
Kaporta Nedir? Kaporta Hasarı Onarılır Mı?
Fiat Egea Otomatik Vites Nasıldır, Özellikleri Nelerdir?
Fiat Egea Otomatik Vites Nasıldır, Özellikleri Nelerdir?
En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri
En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları ve Nedenleri
Test Sürüşü Nedir? Neden Önemlidir?
Test Sürüşü Nedir? Neden Önemlidir?
Yakıt Tasarrufu Nedir? Yakıt Tasarrufu İçin 8 Öneri
Yakıt Tasarrufu Nedir? Yakıt Tasarrufu İçin 8 Öneri